menÌ resmi

Adaçayının Faydaları Nedir?

Adaçayının Faydaları Nedir Nelere iyi gelir? hepsi ve daha fazlası bu makalede… Adaçayı Akdeniz’e özgü gri-yeşil yumuşak yaprakları olan hoş kokulu bir çaydır. Adaçayının mor çiçekleri yaz boyunca açılıp kapanır. Adaçayının Latince adı, “ Salvia officinalis” tir. Latince “salveo” iyileşmek anlamına gelmektedir. Çağlar boyunca adaçayı bilge adamlarla ve bilgelikle özdeşleşmiştir.

Biz de bu yazımızda bu kadar önemli bir bitki olan adaçayının sağlığa faydaları nedir sorusunun cevaplarını paylaşacağız.

İlk olarak uyarı yapalım. Sara hastası kişiler adaçayı kullanmamalıdır. Ölçülü kullanılmalıdır.

Yararlı kısımları: yaprak ve kökleri

İşte adaçayının faydaları, adaçayı nelere iyi gelir?

Adaçayı yaşlanmayı önleyici bir özelliğe sahiptir. Adaçayı enfeksiyonlarla savaşmak için güçlü bir antibiyotiktir. İçindeki besleyiciler bedenin işleyişini düzenlemektedir. Serbest radikallerin dokulara ve hücrelere zarar vermesini engelleyen antioksidanlar ise yaşlanmayı engellemeye yardımcı olmaktadır.

Kan şekeri: Adaçayı kan şekerini düşürmektedir.

Sindirim tedavisi: Kasları gevşetip sindirimi rahatlatır. Sindirim sürecini kolaylaştırır ve sindirim enzimlerini arttırır. Ayrıca mideyi rahatlatan adaçayı hazımsızlığa ve mide gazına iyi gelir.

Karaciğer:Tembel karaciğerleri ve bununla alakalı olarak baş ağrısı halsizlik ve düşük bağışıklık gibi semptomlar için uyarıcıdır. Adaçayı bu özellikleriyle kişiye canlılık veren bir bitkidir.

Burun tıkanıklığı: Adaçayı dezenfektandır. Kaynamış adaçayının soluduğunuz zaman burun tıkanıklığınızın açıldığını göreceksiniz.

Gece terlemeleri: Adaçayı serinletici bir bitkidir. Terlemeyi hemen hemen yüzde 50 oranında azaltır.

Adet düzensizliği için adaçayı: Adaçayı adet düzensizliklerinin çözümünde oldukça etkildir. Terlemeyi azaltıcı etkisiyle de menopoz döneminde görülen ani terlemelerin etkisini azaltır.

Saç kepeği: Adaçayı kafa derisi için eşsiz bir bitkidir.

İlginizi Çekebilir: Kolestrol Düşüren Bitkiler: Kolestrol için domates

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 blogcan.org Tüm Hakları Saklıdır.
Hamileyken dikkat edilmesi gerekenler - Hamilelik