menÌ resmi

Ders Çalışırken Müzik Dinlemek

Merhaba değerli okurlarımız bugün sizlere çok önemli bir konu olan Ders Çalışırken Müzik konusunu bilimsel ve anketlerle ele alacağız. Bu konuda ders çalışırken müzik dinlemenin zararlı mı faydalı mı olduğunu öğreneceksiniz.

Ders Çalışırken Müzik Dinlemenin Zararları veya Faydaları adlı bir anket yapılmıştır. Ders Çalışırken Müzik Dinlemek adlı yapılan anketin sonuçlarına bakılacak olursak; Bu anketin sonucunda 78 öğrenciden 68’inin müzik dinlemeninzararlı olduğunu, 10 öğrencini ise müzik dinleyip konu ve soru çözen öğrencilerin sadece o konunun sorularına vermiş oldukları doğru yanıt sadece % 10’u doğru olup, müzik dinlemeden çalışan öğrencilerin % 95’e yakın bir doğru cevaba ulaştığı bilgisine ulaşıldı. Bu demek oluyor ki müzik dinlemek çoğunlukla zararlı ama bu durum kişiden kişiye değişmektedir.

Yukarı da yapılan ankete göremüzik dinlemenin zararlı olduğu kanısına vardık. Aslında benim kişisel görüşüm de müzik dinlememek den yanadır. Çünkü derse odaklanmak söz konusu olmalı. Ama ve lakin bazı adaylar müzik dinlemenin faydalı olduğunu ileri sürmektedirler. Bu ileri sürülen düşünceye göre de bence ders çalışırken müzik dinlemek kişisel bir olaydır. Şimdi de ders çalışırkenmüzik dinlemenin bilimsel bir yolla açıklanışına bakalım;

Bilimsel Açıdan; Ders Çalışırken Müzik Dinlemek

Bilinir ki beynimizin sağ ve sol lob dediğimiz iki türlü fonksiyonu bulunmaktadır. Bu iki lob’un kendine has bazı fonksiyonları vardır. Sol lob’un kendine has fonksiyonu sayısal işlemler’dir. Sayısal alanlarda uğraşırken Sol lob’u daha baskın kullanırız. Sağ lob’u ise sözel işlemlerle uğraşırken daha baskın kullanırız. Çünkü sağ lob’un özelliği olarak sözel alanlar öne çıktığı gözlemlenmiştir. Sağ lob’un bir diğer fonksiyonu ise Müzik dinlerken yaptığı işlemdir.

Bu yapılan bilimsel açıklamaya göre de sayısal derslerdeders çalışırken müzik dinlemenin sakıncası yoktur. Nedeni ise müzik sağ tarafı kullandığı için sol taraf sayısal alanla ilgilenebilir. Fakat sözel derslerde müzik dinlemek tavsiye edilmemektedir. Çünkü müzik beynimizin sağ tarafını kullanırken, sözel derslerde beynimizin sağ tarafını kullanır. Bunu ünlü bir deyiş olarak “iki karpuz bir koltuğa sığmaz” olarak açıklayabiliriz. Bu yapılan açıklamaya göre de sayısalcılar abartmamak ve kişisel duruma göre müzik dinleyebilir. Fakat sözelcilerin müzik dinlemesi oldukça sakıncalıdır. Sayısalcılar da müzik dinlerken sözlü müziklerden uzak durmalı klasik tarz müzikler dinlemelidir. Aşağıda liste halinde sayısalcıların dinleyebileceği müzik isimleri verilmiştir. İyi çalışmalar dilerim.

Ders Çalışırken Dinlenebilecek Müzikler

Kings Of Convenience – Boat Behind
The Best Of Mozart (Klasik Müzik)
Massive Attack – Teardrop
Wonderful Classic Music
Rain Has Gone – Dennis Kuo
Sadece Dinle – Norm Ender
Vivalda Dula – Ukina (Dance)
Moby – Porcelain (Official Video)
Winter Song – Sara Bareilles/Ingrid Michaelson- Music Video
Flunk – Blue Monday

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 blogcan.org Tüm Hakları Saklıdır.
Hamileyken dikkat edilmesi gerekenler - Hamilelik