menü resmi

DGS sınavı adayları bu makalemizde adayların merakla bilmek için araştırdığı ve sormuş olduğu ”DGS Nedir, DGS Ne Zaman Yapılır ? ve DGS Ücreti Ne Kadar” gibi sorularının cevabını ayrıntılı olarak siz DGS adaylarına bu makalemizle birlikte cevap vereceğiz. Verilen DGS ile bilgileri okuyarak DGS hakkında aklınıza takılan sorulara cevap bulabilirsiniz.

DGS Nedir ?

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) önlisans mezunlarının girebileceği ve 4 yıllık lisans programlarına geçiş yapmayı sağlayan bir geçiş sınavıdır. 2000 yılından bu yana yapılan bir sınavdır.

DGS Ne Zaman Yapılır ?

Dikey Geçiş Sınavı her yıl Temmuz ayının ikinci haftasında yapılmaktadır. Ortalama 70 bin adayın başvurduğu bir sınavdır. DGS(Dikey Geçme Sınavı) her yıl yapıldığı için, sınavını geçerlilik süresi 1 yıldır.

DGS Sınavında Kaç Soru Var ?

Dikey Geçiş Sınavında  60 Türkçe ve 60 Matematik olmak üzere toplam 120 sorudan oluşur. (Yaklaşık olarak soru başı 60 saniye olmaktadır.)

DGS Tercih İşlemleri Ne Zaman Yapılır ?

Dikey Geçiş Sınavı tercih işlemleri sınavdan sonra yapılmaktadır. DGS sonuçları açıklandıktan 1 haftadan kısa süre sonra tercih işlemleri başlamaktadır. 30 tercih hakkınız bulunmaktadır.  Sadece mezun olduğunuz bölümle ilgili YÖK kurumu tarafından belirlenmiş olan bölümleri tercih edebilirsiniz.

DGS’de Ek Puan Uygulaması Var Mıdır?

DGS yani Dikey Geçiş Sınavında maalesef ek Puan uygulaması bulunmamaktadır.

DGS Sınavına Kimler Girebilir ?

DGS’ye girebilmek için bir Meslek Yüksek Okulu (MYO) veya Açık Öğretim Önlisans programından birinden mezun olmak gerekmektedir.

DGS Sınavına Kaç Kez Girilebilir ?

DGS sınavına her hangi bir girme sınırlılığı koyulmamıştır, yani istediğimiz kadar girebiliriz.

DGS sınavına girecek adaylar, sınava girecekseniz, DGS Konularına bu bağlantıdan bakabilirsiniz, ve bakmalısınız.

▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle