menü resmi

Down Sendromu Nedir

Araştırmalara göre ülkemizde 800 kişiden biri down sendromu. Bir ülkedeki down sendromunun fazlalığı ya da azlığı o ülkenin milletiyle, sosyal ve ekonomik statüsüyle uzaktan yakından hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Cevre ya da farklı diğer insani etkenlerle down sendromu, hiçbir koşulda bağdaştırılamaz. Çünkü down sendromu, tamamen bireysel bir genetik ayrışmanın sonucudur.

Down sendromu olan çocukların eğitimi ve gelişimleri acısından ailelerin bu sendrom çeşidi hakkında bilinçli davranışlar sergilemesi ve down sendromu hakkında bilgi çeperini genişletmesi çok önemli. Down sendromu olan çocuklar, normalden daha hassas bir yapıya sahip oldukları için farklılıklarını sevilmediğine veya kendisine değer verilmediğine bağlayabilir. Bu nedenle uzmanlarında önerisi, down sendromu çocuk sahibi olan ailelerin bu konu hakkında bilinçlendirilmesinden yana, olmuştur.

Down sendromu çocukların psikolojisi acısından temel aile yapısının bu sendroma yaklaşımı oldukça önemli bir noktada duruyor. Down sendromu çocuktansa, ailenin bu durumu kabul edememesi ve bu farklılığı doğal görmemesi, günümüzde birçok ailenin problemi haline geldi. Tabi, doğal olarak bu durumda en çok etkilenen taraf ise down sendromu olan çocuklar oldu.

down-sendromu
Konu down sendromu olunca birçoğumuzun unuttuğu ya da ikinci plana atıp, görmezden geldiği önemli bir detay var. Oda down sendromunun bir genetik farklılık olması ve daha doğrusu günümüzde bunun bilincinde çok az insanın bulunması. Down sendromu nedir, ona geçmeden önce down sendromu çocukların özürlü olmağını ve onların sadece kromozom ayrışımları nedeniyle farlılık gösterdiğini, buradan net bir şekilde bildirmek isteriz.

Down Sendromu Nedir?

Down sendromu; ekstra fazla bir kromozomun olması sonucunda ortaya çıkar. Kromozom, vücuttaki hücrelerde 46 sayıda bulunan ve toplamda 23 çift olan, genlerin bir nevi demetleridir. Down sendromu ise 46 kromozom değil de ekstra bir kromozom fazlalığıyla toplamda 47 kromozomla dünyaya gelen bebeklerde meydana gelir.

Nasıl ki göz rengi, saç rengi ve ten rengi genetiksel bir farklılık ise down sendromu da aynen bu şekilde tek bir kromozomun fazlalığı ile genetik bir farklılıktır. Bu sendrom çeşidinin böyle kabul görülmemesi için hiçbir engel bulunmamakta. Çünkü bir çocuğun down sendromu olup da yapamayacağı, başaramayacağı hiçbir şey yoktur ve en önemlisi ise bunun içinde hiçbir engel bulunmamaktadır.

Down sendromlu çocukların ve ailelerin yaşam standartlarındaki problemleri minimuma indirmek için yapılması gereken en önemli hamle, bir uzman eşliğinde down sendromu çocuklara nasıl yaklaşılması gerektiğini iyi tespit etmek ve ona hayatı daha anlaşılır kılmak için daha temkinli davranışlar sergilemek. Normalden daha fazla hassas olan down sendromlu çocukların adapte olmaları ve her şeyden önce kendisine güve duyması psikolojik gelişimleri ve eğitimleri için son derece önemli.

Down Sendromunun Çeşitleri

Down sendromu kendi içinde 4 bölümde incelenmektedir. Down sendromunun tıbbi olarak ayrıştırılan bölümleri sırasıyla trizomi 21, mozaik down sendromu, otizm down sendromu ve translokasyon down sendromudur.

Down sendromunun bölümleri;

  • Trizomi 21: Normalde hücrelerde 46 adet yani 23 çift kromozom bulunması gerekirken Trizomi 21 down sendromunda ise 21 numaralı kromozomun bir çift değil de ekstra bir kromozom eklenmesiyle üç kromozomlu bir hale gelmesi ve toplam kromozom sayısının 47 olması sonucunda oluşan down sendromu çeşididir. Trizomi 21 veya mongol adı verilen down sendromunun bu çeşidi sıklıkla rastlanılan bir sendrom olmasıyla birlikte orta dereceli zeka geriliğine de sebebiyet vermektedir.
  • Mozaik down sendromu: Down sendromunun nadir bir çeşidi olan mozaik down sendromu, kromozom 21’in bir kopyasına sebebiyet veren genetik bir bozukluluktur. Hücrelerin hepsinde olmasa da bir kısmında fazladan 21 kromozom bulunmaktadır. Down sendromu olan kişilerin sadece %2 ‘sinde mozaik down sendromuna rastlanmaktadır.
  • Otizmli çocuklara konuşma terapisi: Down sendromu olan çocukların genetik bozukluluğunun seviyesine bağlı olarak eğitimleri ve yaşam standartlarını maksimum seviyeye çıkartmak için konuşma terapisi, çok önemli bir noktada duruyor.
  • Translokasyon down sendromu: Down sendromunun bu çeşidinde 21. Kromozomun bir parçası kopar ve başka bir kromozoma bağlanmaktadır. Bu çeşidi diğerlerinden farklı kılan en belirgin özellik, kalıtımsal bir genetik bozukluluk gösterebilmesidir. Down sendromu kişilerin yaklaşık %3’ü bu sendrom çeşidi içerisinde yer almaktadır.

Down Sendromunun Tedavisi

Down sendromu için henüz bir tedavi sistemi bulunmamaktadır. Ancak aile ve down sendromu olan çocuklar için gerek psikolojik gerekse fizyolojik acıdan çeşitli destek niteliği taşıyan eğitimler ve programlar bulunmaktadır. İyi bir tıbbi destek eşliğinde eğitilen down sendromu çocuklarda rahatlıkla kendine arkadaş çevresi oluşturabilir, okula gidebilir, iş edinebilir ve en önemlisi ise kendi düzenini kurmakta özgürce kararlar alıp, hayata geçirebilirler.

▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle