menü resmi

Evde Saç Bakımı Ve Saç Maskesi

Saç Bakımı

Hangi kadın doğal yolla parlak, sağlıklı ve bir o kadarda yumuşacık saçlara sahip olmak istemez ki? Özellikle de kimyasalların bol keseden kullanıldığı şu dönemlerde, doğal yolla bakım yapmak her kadının genel ihtiyacı halini aldı. Yanlış anlaşılmasın lütfen, kurmuş bulunduğum bu cümleyle kimyasal ürünlere çöp, demiyorum. Sadece bu ürünleri kullanırken aşırıya kaçıp yaptığımız bakımı da yerle bir etmekle beraber aynı zamanda da biyolojik olarak sağlığımızla da bir nevi kumar oynuyoruz, yanlış mıyım? Bizde bunun üzerine bugün siz blogcan.org okurlarımı için evde saç bakımı ve saç maskesi adlı bu anlatımımızı oluşturduk.

Evde Saç Bakımı Nasıl Olmalı

Evet, evde saç bakımı nasıl yapılır ve evde doğal saç bakımı yapmanın püf noktaları nelerdir, tüm ayrıntılarıyla sizler için hazırlamış bulunduğumuz bu anlatımımızda dizayn edilmiş, durumda. Ayrıca anlatımımızda anne adayları evde saç bakımı yaparken dikkate alınası gereken ve siz değerli okurlarımız için bir nevi uyarı niteliği taşıyan bir köşemizde bulunmakta.

gebelikte saç bakımı

Uyarı niteliği taşıyan bu dip notlar, ne işe mi yarar? Elbette ki  hem yeni dünyaya gelecek olan bebeğin hem de anne adayının kimyasal bakım ürünleri nedeniyle, herhangi bir sağlık problemi yaşamalarını engelleyecektir. Hatta bu konuda verecek olacağımız notlar, belkide gebe hanımları uyararak  yeni doğacak olan birçok bebeğin olası sağlık problemlerine de son noktayı koyacaktır. Tabı, bir nevi hayati önem taşıyan bu uyarılara anlatımımızda yer vermekten ve siz değerli okurlarımızla  paylaşmaktan şahsen mutluluk duyduğumu da belirtmeden geçemeyeceğim. Evet, buraya kadar olan açıklamamızı da yaptığımıza göre, hadi gelin çorbada bir tuz niteliği taşıyan, uyarı ve formül özelliği oluşturan  hazırlamış bulunduğumuz bu konumuzun anlatımına daha fazla vakit kaybetmeden biran önce başlayalım.

Evde Saç Bakımı

Evde saç bakımı yaparken birçoğumuz ne yazık ki doğrudan kimyasal ürünlere yöneliyoruz ve ne acı ki, büyük bir kısmımız o ürünleri kontrollü kullanamadığımız için farkında ya da farkında olmadan birçok sağlık problemlerine de davetiye çıkartabiliyoruz. Ayrıca kimyasal saç bakımı saçları beslemekten ziyade saçın biyolojik yapısının bozulmasına da sebebiyet veriyor. Peki, evde saç bakımı yapılırken ana faktör olarak nelere dikkat edilmelidir?

Saçların Kırılmasını Engellemeliyiz

Evet, saç bakımı uygulamadan kişinin saçlarının kırılmaması, yıpranmaması ve saç köklerinin zayıflayarak aşırı dökülmelere sebebiyet vermemesi için ilk olarak saçlarına gerekli ilgiyi göstermesi gerekiyor. Buradaki ilgiden kastım, elbette ki saçların sadece görünümü için değil, aynı zamanda da sağlığı içinde geçerli. Peki, saçların sağlıklı bir şekilde canlı kalabilmesi için önem arz eden o faktörler nelerdir?

Evde saç bakımı

Saçları daima bakımlı gibi gösteren ve saçlara canlılık katan günlük hayatta uygulayabileceğimiz bazı basit öneriler, sırasıyla şunlardır:

Saç Bakım Önerileri

  • Ilık klorsuz su: Tarama işlemi yapılırken ilk olarak saçların kırılmaması için ılık suyla nemlendirilmesi gerekiyor. Ilık klorsuz suyla nemlendirme işleminden hemen sonra, tarama gerçekleştirilmelidir. Günlük hayatta sürekli tekrarladığımız tarama aşamasını bu basit yöntemle saçlarınıza uygulayıp daha sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Unutmayın, bu işlem her taramada yapıldığı taktirde saçların kırılmasını engelleyecek ve saç köklerini besleyerek dökülmeyen daha canlı saçlara sahip olmanızı sağlayacaktır.
  • Tarak seçimi: Tarağın ince dişlisinden ise kalın dişli olanı tercih edilmelidir. İnce dişli taraklar genelde saçları kırmaya daha meyilli olduğu için tarak secimi yapılırken kalın dişli taraklar kullanmaya özen gösterilmeli.
  • Kimyasal ürünlere  uyarı: Unutmayın, saçlar tıpkı bir bitki gibi hassastır ve dolayısıyla saçlar için su, en önemli faktörler arasında yer alır. Bu nedenle saçı en doğal şekilde de su besler. Yeter ki kişi sacında suyu nasıl kullanması gerektiğini iyi bilsin. Yani bitkiler nasıl ki kimyasal gübrelerden dolayı görünümleri güzel olup ama sağlığa zararlı oluyorsa, saçlar içinde aynısı geçerli. Saça ne zaman kimyasal bir bakım ürünü temas ediyorsa saç sadece o anlık göz alıcı bir görünüme sahip oluyor ve sonrasında ise geriye sadece bakımsız görünüme sahip sağlıksız saçlar bırakıyor.

Birçoğumuz günde saçlarımızı yıkayarak aha bakımlı olacağına inanıyoruz. Ancak durum, tam aksini söylüyor. Neden mi? Gelin bu durumun nedenine sizler için hazırladığımız saç bakımıyla ilgili bazı detayları sunan bir alt başlıkta hep birlikte inceleyelim, ne dersiniz?

Saç Bakımı Yapılırken Doğru Kabul Edilip Yanlış Yapılan Hatalar

Saçı en iyi hangi yağ besler, sorusuna şuana kadar uzmanlardan aldığım cevap, hep saçın kendi yağı olduğu doğrultusunda oldu. Erken yağlanan saçlardan şikayetçiyseniz, işte bu anlatım tamda size göre diyebilirim. Bu nedenle şahsen evde saç bakımı ve saç maskesi adlı bu anlatımımızı sonuna kadar takip etmenizi tavsiye ediyorum.

Evet, daha öncede bahsettiğim gibi erken yağlanan saçlar daha sağlıklı olur. Ancak günümüzde sacının daha yağlanmasını bile beklemeden saçlarını günde yıka’yanlarımız bile var. Bu doğru bir alışkanlık mı sizce? Elbette ki hayır! Bu sadece alışıla gelmiş doğru kabul edilen ama saçlarımız için yaptığımız en sağlıksız hareketlerden birisi. Saçların beslenmesini sağlayan kendi öz yağları ve bol su tüketimidir. Ayrıca bakımlı saçların ilk şartı, nemlilik oranın yüksek  olmasıdır. Peki ya, bol şampuan tüketimine ne demeli?

saç bakımı

Günde yıkanan saçlarda sıklıkla bolca şampuan kullanılması, saç köklerini olumsuz yönde etkileyebilir ve saçlarda aşırı dökülmelere sebebiyet verir. Ayrıca bol şampuan kullanımı saçlarda kepek oluşunu da destekler. Tabi, devamlı kullandığınız favori şampuan markasını sıklıkla değiştirmenizde, buna dahil. Bu nedenle saçların haftada en az 3 en fazla ise 4 defa yıkanması, sizler için ideal bir rakam niteliği taşıyacaktır. Tabi, aranızda ‘benim saç bakımın için tüm bu püf noktalar yeterli değil‘ diyenlerin’izde muhakkak olacaktır. Bu doğrultuda düşünen ve saçları artık yeterince yıpranmış ve artık bir saç bakım maskesine kesinlikle ihtiyaç duyan okurlarımız içinse, bu anlatımımızda tamamen doğal bir saç bakım maskesi tarifi vereceğiz.

Saç Maskesi

Tüm bunlar bana yetmez, diyenlerimiz için işte tamamen doğal ve sadece iki malzemeyle hazırlanan muazzam bir saç maskesi tarifi. Öncelikle yapmanız gereken karışımı hazırlamak. 3 adet köri yaprağını ve 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını, cezvede ılık duruma gelinceye kadar kısık ateşte ısıtın ve süzgeçten geçirin. Sonrasında ilk olarak saç derinize masaj yaparak uygulayın ve yavaş yavaş saçlarınızın her yerine bu karışımı iyice yedirin. Bu işlemin ardından 30-45 dakika bekleyin ve ılık suyla yıkayın. Ancak saçlarınızı yıkarken şampuanı fındık büyüklüğünde kullanmaya özen göstermeniz gerekiyor. Aksi durumda, şampuanda kimyasal bir yapıya sahip olduğu için uyguladığınız saç maskesinin faydalarını göremezsiniz.

UYARI: Hamilelerin, saç boyasını ve saç bakımı için kimyasal ürünleri kullanmalarını kesinlikle önermiyoruz. Özellikle de siyah saç boyasını kullanmaları ciddi alerjik durumlara sebebiyet verebilir ve bununla beraber bebek içinde sağlık acısından risk oluşturma olasılığı da oldukça yüksektir. Bu nedenle hamile bireylerin kimyasal ürünlerden özellikle uzak durmasında fayda var. Ayrıca saç boyası kullanırken kişi gebe olmasa dahi, ağzına maske takması sağlık uzmanlarımız tarından önemle vurgulanmakta.

Evet, değerli blogcan.org okurları bugün sizler için yaptığımız araştırmalara dayanarak akıcı ve açıklayıcı bir üslupla sağlığımızı da yabana atmadan en doğru şekilde uygulanan saç bakımı ve saç maskesi hakkında bazı önemli bilgi aktarımlarında bulunduk. Umarım, hazırlamış olduğumuz bu anlatımımız ile sizler içinde faydalı ve bir o kadarda verimli bir kaynak oluştura’bilmişizdir. Bir sonraki sağlık ve yaşama dayalı anlatımlarımız da tekrar görüşmek ümidiyle, mutlu ve sağlıcakla kalın.

Saygılarımla:

Ülkü BUDAK

▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@perihan -
2018-04-09 02:05:32

Paylaşım için teşekkür ederiz ülkü hanım.

@Ülkü Budak -
2018-04-06 22:53:01

Teşekkür ederim.

@Serap -
2018-04-06 19:55:26

Elinize, emeğinize sağlık. En kısa zamanda maskeyi uygulayacağım.

Yorum Ekle