menü resmi

Evde Üniversiteye Nasıl Hazırlanılır

Evde Üniversiteye Nasıl Hazırlanılır

Evde ders çalışmak, Evde YKS Çalışmak, Evde Üniversiteye Hazırlanmak bir çok üniversite hazırlığında olan adaylar için, ince bir detaydır. Evet bir çok üniversite adayının ders çalışma konusunda dert kaynağı olan, evde ders çalışmayı bu makalem de konu edineceğim. Bugün burada evde üniversiteye nasıl hazırlanılır? sorusunun cevabını bulacaksınız. Bugün bu makalemle birlikte evde ders çalışmak için yapmanız gerekenler ve nasıl yapabilirim ile ilgili beyninizde bir taslak oluşacaktır.

Evet başlıyoruz, nasıl evde ders çalışılır? evde ders çalışmak, evde ders nasıl çalışılır? evde ders nasıl çalışılmalı gibi can sıkan sorular kafanızı karıştırmış olabilir. Bunun çözümü için sizlere bir rehber yazı gerektiğini söylüyorum. O rehber yazı ise bu yazmış olduğum bu makale de saklıdır. Buyurun evde ders nasıl çalışılır başlıklı rehber yazımızı okumaya ve uygulamaya başlayalım…

Ders Çalışmaya Nereden Başlamalıyım? (İlk Yapılması Gereken)

Ders çalışmaya nereden başlamalıyım? evet adaylar buradan başlıyorsunuz, yani bu makaleyle… İlk önce plan program yapıyoruz. Kendimize ait kendimizin olanaklarına uygun, yapabileceğimize inandığımız bir ders çalışma programı… Ders çalışma programınızı kendinizin, kendinize uygun olarak yapmanız lehinize olacaktır. Lakin bir yerden örnek alarak veya aynısını kullanmak istiyorsanız. Şu bağlantıya “Ders Çalışma  Programları” tıklayarak harika ders çalışma programlarına sahip olabilirsiniz.

Çalışacağım Dersler Hangileri?

Çalışacağınız dersleri ve konuları belirlerken, bir analiz yapın. Gerçi bu zamana kadar yapmak istediğiniz mesleği seçmiş iseniz bu meslekle ilgili bilgilere de sahipsinizdir. Ama henüz meslek seçmeyen adaylar için de ilgili olduğu puan türüne kendini en yakın hissettiğine yönelmesini tavsiye ediyorum. Yani matematik seviyorsa TM ve MF, Türkçe veya Tarih gibi konular seviyorsa TS puan türlerine yönelmeli ve o puan türüne ait derslere yoğunluk vermelidir.

Çalışacağım Konular Hangileri?

İlgi  duyduğum alana ve puan türüne yöneldim, peki şimdi ne yapmam gerekiyor?. İlgili duyduğunuz alana yöneldiniz o alan hakkında araştırmalarınızı yaptınız. Peki şimdi ilgili alanın derslerini öğrenelim. Mesela TS alanına yöneldiniz bu alanın dersleri Türkçe, Tarih, Felsefe, Din K. ve Ahlak Bilgisi ve Coğrafya dır. Yani bu derslere yoğunluk vermelisiniz. Seçmiş olduğunuz alanın ÖSYM tarafından TYT ve YKS sınavlarında sorulan konularını öğrenmek için TYT-YKS Konuları bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Dersleri Nereden Çalışacağım?

Konuları ve alanınızı belirlediniz peki dersleri nereden ve nasıl çalışacaksınız? Dersleri nereden çalışacağınızın önemi büyüktür. Bu ders çalışmak genellikle kitaplardan olsa da videolardan derslerinizi takip etmenizin birçok aday için kitaptan çalışmaktan daha iyi olduğunu söylenir. Bu yüzden şu bağlantıdan TYT ve YKS Video Eğitim Setlerine ulaşabilirsiniz. TYT-YKS Eğitim Seti size çok fayda sağlayacaktır. Eğitim setini indirin ve videoları izleyerek ders çalışmaya başlayın. Dersleri videodan takip edin ve kesinlikle videoları izlerken özet çıkarır gibi notlar alın. Sonrasında da çalışmış olduğunuz konunun ardından konuyla ilgili en az 10  soruluk bir test çözün.

TYT-YKS Eğitim Seti İndir

TYT-YKS Eğitim Seti İndir

Dersleri Çalışmaya Başladım Şimdi Ne Yapmalıyım?

İlk adım olarak ders programınızı hazırladınız, çalışacağınız dersleri ve ilgi duyduğunuz alanı belirlediniz, çalışacağınız konuları belirlediniz, dersleri de nereden çalışacağınızı belirlediğinize göre siz bu işi yarılamış oluyorsunuz. Çünkü çalışmak başarmanın yarısıdır. Evde ders çalışmaya, evde üniversiteye hazırlanmaya başlamış oldunuz. Şimdi ne yapmalısınız bunu biliyor musunuz? Çalışmak… Konular bitene kadar çalışmak. Yorulana kadar çalışmak… Eğer çalıştığınızın boşa gittiğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Çünkü çalışanın hakkı başarıdır. Bu konuyla ilgili yazmış olduğum Verimli Ders Çalışmak konusuyla ilgili makaleme de göz atabilirsiniz.

Evde Üniversiteye Nasıl Hazırlanılır? sorusunun cevabını bulmuş oldunuz. Şimdi sırada oturup çalışmak var. Hayallerinizi gerçekleştirene kadar, yorulmadan çalışmak, ister evde olsun ister okulda, ister başka bir yerde durmadan sıkılmadan çalışmak… İnşallah bu yazıyı okuduktan sonra üniversiteli olur, hayallerinizi gerçekleştirme yolunda büyük adımınızı atmış olursunuz. İyi çalışmalar ve başarılar, dilerim…

Ayrıca bu makalenin altına yorumlar yazmayı unutmayın, ders çalışma konusunda sıkıntılarınız varsa, evde üniversiteye hazırlanamıyorum diyorsanız, lütfen yorumlayın….

Not: Bu makalenin  daha çok kişiye ulaşması için, alttaki facebook, whatsapp, twitter gibi platformlar üzerinden lütfen paylaşınız.

▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 blogcan.org Tüm Hakları Saklıdır.
Hamileyken dikkat edilmesi gerekenler - Hamilelik