menü resmi

Google Pagerank Nedir? Pagerank Arttırma Yolları

Google Pagerank Nedir? Pagerank Arttırma Yolları

Google Pagerank Nedir? Pagerank Arttırma Yolları. Google Pagerank -kısaltma adıyla PR, Pr, pr-, adeta bir muammadır. Hakkında bir çok belge ve bilgi internette mevcuttur. Hatta bu konuyla ilgili google de bir çoğumuz pagerank nasıl artar diye aramalar yapmışızdır. Fakat bunların doğruluğu tartışılır düzeydedir. Pagerank hakkında Google tarafından yapılan resmi açıklamalar çok kısıtlı ve azdır. Bu nedenle bazı insanlar kendi teorileriyle kafanızı karıştırabilir. Sizlere Pagerank hakkında öğrendiğim her şeyi anlatmaya çalışacağım.

Çok fazla uzun olmayacak ama yalan yanlış sayfalarca şey okumaktan daha iyi olacağına eminim. Google pagerank nedir? Google pagerank nasıl artar? Google pagerank neden düşer? Tüm bunlar için yazımın Google Pagerank, Google’ın sayfalara verdiği bir çeşit kalite puanıdır. Ama bu Alexa rankları veya Google indeksleri gibi kısa süreli bir değerlendirme değildir. Genellikle 3 ayda bir güncellenir. Her 3 ayın sonunda Google botları sitenizin pagerank değerini belirlemek için ziyaret ederi. Bir çeşit kalite puanı olduğunu belirtmiştik.

Google gibi internete yön veren ve sadece ülkemizde günlük 15 milyondan fazla kullanıcı olan bir sitenin verdiği puan işte bu yüzden çok önemsenmektedir.

 

Pagerank 1 haftada veya 1 ayda artacak bir değer olmadığı gibi, sitenizi tek bir yönüyle ele almaz. Sitenize kimler bağlantı vermiş, ne kadar içeriğiniz var?, içerikleriniz özgün mü?, sitenizin içeriği başka sitelerde de var mı?, sitenizin hiti organik mi yoksa fake yollarla mı geliyor?, aramalarda kaçıncı sıradasınız?, aramalardan sitenize gelen ziyaretçi çok mu az mı? Bunlar Pagerank verilmeden önce dikkat edilen hususlar arasındadır. Ancak bu kadar çok maddenin içerisinde temel olan 2 madde vardır. Bunlardan ilki sitenizin ne kadar özgün olup olmadığıdır. Peki dahası var mı?

Dahası Ne?

Google sürekli büyüyen ve gelişen bir veritabanına sahiptir. Yani arama sonuçları gün geçtikçe büyümektedir. Şu an bile tüm dünyaya yetebilecek düzeyde olan arama sonuçlarını aynı şeylerle doldurmak istemiyor Google amcamız. Yani Google farklılık istiyor. Farklı bir içerik gördüğünce adeta saldırıyor ve hemen indeksliyor sizi. Eğer özgün ve kaliteli bir içeriğe sahipseniz, ziyaretçiler tarafından ilgi görüyorsanız,

Google’da size ilgi gösterir ve sizi pagerank ile onurlandırır.Çoğu webmaster forumunda “postçu” diye tabir edilen insanlar vardır. Kendilerini tanıtırken “Türkçe’den Türkçe’ye çeviri yapılır derler.” İşte bunun anlamı, başka sitelerden içerikleri alıp, kelimelerle ve cümlelerle oynamaktır. Yani içeriği özgünleştirmeye çalışmaktır. Bu tabir buradan gelmektedir. 🙂  Ama bu hemen olacak bir şey değildir. Şahsen 30 günlük alan adıyla PR5 olan birisiyim. Ama sonra Google, bunun acısını benden fena çıkarttı. Siteme botlarını uğratmaz oldu, beni indekslemez oldu.

Önemli olan 2 unsurdan birisi özgünlük dedik. Peki ya diğer? Diğer unsur ise ; sitenize, pagerank değeri yüksek diğer sitelerden bağlantı yani link verilmesidir. Google’ın daha önce pagerank bahşettiği siteler, size link verirse Google’ın mantık sistemi hemen devreye girer. Şöyle düşünür : “Ulan ben daha önce bu siteye Pagerank vermişim. Hala aynı kalitede devam ediyor bu site. Bu kaliteli site şu siteye link vermişse, o da kalitelidir. Dur ben ona da pagerank vereyim…” der. Pagerank’lanırsınız. Yine webmaster sitelerinde gördüğünüz o adeta borsa haline gelen link işleri de buradan gelir. Pagerank’ı yüksek olan siteler, ilan ederler link satacaklarını.

Google Pagerank Nedir? Pagerank Arttırma Yolları hakkında bildiklerimi yazdım. Umarım faydalı olmuşumdur. Eklemek istedikleriniz veya yanlış gördükleriniz varsa yorumlarınızı bekliyorum… Sevgiler, saygılar…

▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Olcay -
2018-03-26 13:49:23

Öncelikle yazı için teşekkürler, baya açıklayıcı bir yazı olmuş fakat google niçin sayfamızın pagerank değerini ölçer onu anlayamadım bir türlü. Ayrıca google pagerank arttığında sayfamız google'da daha mı üst sırada çıkar?

@blogcan -
2018-01-02 15:26:47

Rica ederiz, yine bekleriz 😊

@İste -
2018-01-02 12:08:28

Yazı için çok teşekkürler...

Yorum Ekle