menÌ resmi

Google’da Üst Sıralara Çıkmak

Google’da Üst Sıralara Çıkmak

Google’da Üst Sıralara Çıkmak bir çoğumuz bu işi düşünmüşüzdür. Bu işe emek veren webmasterler de google da yükselmek için bu yolları aramıştır.  Bu iş ufaktan SEO‘ya dokunuyor. SEO Nedir? Açılımı Search engine optimization yani “Arama motoru optimizasyonu” dur. Google’da üst sıralara çıkmak istiyorsanız biraz dokundurmanız gerekecek SEO’ya. Google, bir siteyi onlarca farklı faktör üzerinden değerlendirir. Blog’lar, portal’lar, haber siteleri, sabit sayfalı tanıtım siteleri gibi türler vardır. Genel olarak çoğunda uygulanacak şeyler aynı ancak içeriği sürekli değişmeye müsait olan güncel siteler de farklı faktörlerde var. İlk adım “zaman“. Sitenizin uzun ve temiz bir geçmişi olması gerekiyor. Bu geçmiş, işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Google’ın 3 farklı bot yazılımı vardır. Bir tanesi Google Adsense botudur. Eğer sitenizde Adsense reklamları varsa, sitenizin içeriği ile ilgili reklamları göstertmekle sorumludurlar. Diğer bir bot ise sitenize aylık gelen bottur. Her ay sitenize gelir ve durumuna bakar. Üçüncü bot ise sitenize en sık gelen bottur. Sitenin içeriğine ve güncelliğine göre sitenizden hiç çıkmayadabilir veya 2 haftada bir gelir.

google-da-ust-siralara-cikmak

Bu botlara müdahale edemeyiz. Google tarafında yapabileceğimiz diğer bir işlem Google Webmasters‘a sitemizi kaydetmektir. Buradan hem sitenin bizim olduğunu Google’a belli edebilir hem de bir çok istatistiklere ulaşabiliriz. Ayrıca en önemli faktörlerden birisi olan sitemap dosyasının kontrolünü de buradan yapabiliyoruz. robots.txt dosyalarını da buradan belirleyebiliyoruz.

Sitemap

Sizin seçiminize göre sitemap.xml veya sitemap.xml.gz uzantılarına sahip bir dosyadır. FTP adresinize upload edersiniz ve sitenizin içeriğinde tüm linkleri içerisinde barındırır. Böylece Google botlarının işlerini kolaylaştırır. Google botlarının işlerini kolaylaştırmak ve hızlarını kesmemek çok önemlidir. Sitemap dosyasını elinizlede oluşturabilir veya yardımcı yazılımları kullanabilirsiniz. Sitemap dosyasını oluşturduktan sonra Google Webmasters’a göndermeyi unutmayın.*

Robots

.txt uzantılı ve FTP’ye atılan bir dosyadır. Amacı taranmasını istemediğiniz sayfaları Google’a belli etmektir. Elinizle kolayca oluşturabilirsiniz. 

Sitemap Dosyası

Google Webmasters’a yollanır yollanmaz işleme sokulmaz. Tahminen 3-4 saat sonra farkedilir ve yavaş yavaş 2 hafta içerisinde tamamen işlenir, dizinlere kaydedilir. Biraz sabır işidir.Yukarıdaki dosyaları oluşturmadan önce Google’ın bu dosyalar için belirlediği standartları inceleyin.

Google taraflı yapabileceğimiz işlemler ne yazık ki bu kadar. Gerisini Google halleder. Şimdi yapabileceğimiz diğer şeylere göz atalım.

Özgünlük

En önemli faktördür diyebilirim. Bir içeriğin ilk olarak sizde yer alması kadar faydalı birşey olamaz. Google ilk gördüğü siteyi indeksler ve yukarda gösterir. Türkçe’den Türkçe’ye çeviri olarak belirtilen özgünleştirme işlemleri her zaman faydalı olmaz çünkü Google kelime kelime değil de 2 nokta arasını işler. Yani cümleyi çözümler. Bu yüzden çok çok iyi Türkçe bilmeniz gerekmektedir. Bu bahsettiğim çok çok iyi Türkçe, günlük hayat Türkçe’si değildir 🙂

Sayfa İçi Bağlantılar

Sayfa içi bağlantılarınızın şekli de Google açısından önemlidir. Örneğin blogcan.org/as234515245.html şeklinde bir bağlantıdan ziyade, içerikle ilgili bağlamtı şekilleri hem indekslenmeyi kolaylaştırır, hem de üst sıralarda çıkmayı kolaylaştırır.  Eğer içerik Google’da üst sıralara çıkmakla ilgili ise içeriğimin bağlantısı : blogcan.org/google-da-ust-siralara-cikmak.html şeklinde olabilir.

Back-link

Başta r10.net olmak üzere bir çok webmaster platformunda link satışlarını görebilirsiniz. İşte PR3 dmoz’lu link vs. Back-link denilen şey bir başka sitede sizin linkinizin bulunmasıdır. 2 farklı tür de olabilir.  Karşılıklı olarak ekleyebilir veya tek taraflı olarak ekletebilirsiniz. Tek taraflı eklenmeniz tabi ki çok daha faydalı olmaktadır. Link işlemlerinde dikkatli olmazsanız sitenizi çok daha kötü yerlere yollayabilirsiniz. Link verdiğiniz veya aldığınız site çöplük bir site olmamalıdır. O da sizin siteniz gibi özgün, geçmişi olan bir site olmalıdır. Ayrıca kodları inceleyiniz ve size verilen linkleri “no follow” olmamasına dikkat ediniz. Nasıl anlayacaksınız? Standart olan <a href=www.blogcan.org>blogcan</a> kodunun içerisinde rel=nofollow şeklinde bir ek kod görürseniz, bu size hiç bir faydanın olmayacağı anlamına gelir. No follow takip etme demektir ve Google bot’ları bu linkleri önemsemez. Bu yüzden herhangi bir faydası olmaz.

Hemen söyleyelim. R10 tarzı webmaster platformlarında gördüğünüz ücretli link satış işlemleri kesinlikle yasaktır! Google tarafından yasaklanmıştır ve şikayet edildiği taktirde ilan veren site banlanmaya kadar gidebilir.

Yanıltıcı Olmayın!

Gerek mag’lar, etiketler ve anahtar kelimelerde yanıltıcı olmayın. Google’ın gözünde Fake site imajı yaratırsanız banlanırsınız ve sandbox’a gönderilirsiniz. Şöyle düşünün. Televizyonda bir teknoloji marketinin reklamını gördünüz ve çok uygun fiyatlı olduğunu duydunuz. Hemen markete gittiniz içeriye girdiğiniz de oranın bir teknoloji marketi değil de bir manav olduğunu görürseniz ne düşünürsünüz? Bir daha oraya gider misiniz? İşte bu yüzden sizde içeriğinizle ilgili kelimeler üzerinde yoğunlaşın. Hem Google botlarını hemde ziyaretçilerinizi yanıltmayın.

Zaman

İlk başta da söylediğim gibi aceleci olmaya gerek yok. Google’ın bir siteyi tamamen taraması, tam olarak indekslemesi ve dizinine kaydetmesi 3 ay sürmektedir. Dikkat ederseniz Google Webmasters içerisindeki tüm işlemleri 90 gün içerinden değerlendirilir. Her şey zamanla olacaktır. Sakin ve sabırlı olun.

Dizinler

Başta Dmoz olmak üzere kaliteli olan tüm dizinlere kayıt olun. Dmoz, Google tarafından desteklenen ve ciddi bir kullanıcı kitlesi tarafından takip edilen ücretsiz ve dünyanın en büyük dizinidir. Sadece kaliteli siteleri kabul eder ve kayıt olmak hiç de kolay değildir. Sitenizi Dmoz standartlarına getirip kayıt olmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Tüm Tarayıcılar ile Uyumlu Hale Getirin

Web sitenizi tüm tarayıcılar ile uyumlu hale getirmeniz ziyaretçileriniz açısından oldukça önemlidir. Başlıca tarayıcılar, Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome gibi tarayıcıların standartlarına uyumlu web siteler hazırlayın. Bunun için W3C sertifikası alın ve kodlarınızı kontrol ettirin.

Google’da Üst Sıralara Çıkmak bu teknikle ilgili bildiklerinizin neler?

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 blogcan.org Tüm Hakları Saklıdır.
Hamileyken dikkat edilmesi gerekenler - Hamilelik