menü resmi

Horlamadan Kurtulmak

Horlama

Horlama sorunu birçok insanın başına gelen oldukça rahatsız edici rahatsızlıklardan bir tanesidir. Genellikle horlama sorunu olan kişiler bu rahatsızlığının farkına uykuda oldukları için farkına varmazlar. Genellikle beraber uyudukları, eşler, oda arkadaşları ve benzeri kişiler rahatsız olmaktadır. Bazı insanlarda bu rahatsızlık o kadar üst seviyededir ki yan odadaki bir insan bile bu horlama seslerini duyup rahatsız olabilir. Geceleri insanların horlama sesi sebebi ile uyuyamaması bu rahatsızlığın çileden çıkaran bir sorun olmasına sebep olmuştur.

horlama

Horlama kişinin uyurken oldukça rahatsız edici nefes alıp verme sesidir. Çoğu horlama probleminin nedeni uyku apnesi olarak bilinen bir rahatsızlık sonucu ortaya çıkmaktadır. Uyku apnesi kişinin üst solunum yolunun tekrarlı bir şekilde tıkanması sonucu ortaya çıkan bir nefes alma zorluğudur. Nefes alırken yaklaşık 10 saniyelik bir periyotta oluşan bozulma nedeniyle oksijen seviyesinde azalma yaşanır. Daralan kanaldan geçmeye çalışan hava hızlı bir şekilde geçerken oluşturduğu yüksek horlama sesine dönüşür. Horlamaya yalnızca uyku apnesi sebep olmaz bunun yanı sıra horlamaya etki eden birkaç etmen daha bulunmaktadır. Burun tıkanıklığı, yatış şekli, obezite ve benzeri sorunlar neden olabilmektedir.

Horlamanın Doğal Tedavisi

Horlama solunum yollarında meydana gelen bir rahatsızlıksa eğer çeşitli besinlerle hazırlanabilecek içecekler bu rahatsızlıkları gidermede yardımcı olabilir. Bu besinler havuç, elma, zencefil ve limon gibi besin değeri yüksek besinlerdir. Bu besinlerde bulunan yüksek değerdeki C vitamini ile bağışıklık sisteminizi güçlendirip çeşitli rahatsızlıklardan rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

1 Parça Zencefil, 2 Elma, 2 Havuç, Yarım Bardak Su ve Yarım Limon kullanarak hazırlayacağınız bir içeceği içerek horlama sorununuzdan kurtulabilirsiniz. İlk olarak zencefilleri ve elmaları küçük dilimlere ayırıyoruz. Daha sonra bunları yarım limon suyu ve yarım bardak su ile blender yardımı ile iyice karıştırıyoruz. Her gece hazırladığınız bu karışımı uyumadan yaklaşık 1 – 2 saat önce taze taze bekletmeden için.

Horlamaya Sebep Olan Etmenler

Sigara, alkol ve yatıştırıcı şeyler tüketmeyin. Bu ve bunun gibi alışkanlıklar sinir sistemimizin temel işleyişini etkileyip değiştirebilmektedir. Bu tür içecekler sebebi ile boğaz bölgesindeki kas ve dokular zarar görüp gevşer. Bu gevşemenin sonucunda buradan hava geçişi zorlaşır ve sizin horlamanıza neden olur. Bu durumdan yalnızca sigara içenler değil pasif içicilerde etkilenebilir. Sigara dumanı içerisinde yer alan zararlı maddeler hava yollarınızda ki dokuyu zararlı bir şekilde etkiler ve horlamanıza sebep olur.

Yemek Alışkanlıkları

Uyumadan önce hemen yenilen yemek veya akşam yenilen ağır yemek uyku kalitenizi bozar ve horlamanıza sebep olabilir. Her akşam yemeğinizi uyumadan en az 3 saat önce yemeniz oldukça önemlidir. Özellikle kırmızı et ve süt ürünleri gibi zor sindirime sahip besinlerin gece tüketilmesi tavsiye edilmez. Nitekim bu besinler boğazda bulunan mukus miktarını arttırarak uykuda nefes alımını zorlaştırır.

Düzenli Olarak Spor Yapın

Düzenli bir şekilde yapılan spor sizi hem zinde hem de sağlıklı tutar. Ayrıca bedeninizde bulunan sistemlerin sağlıklı çalışmasını sağlar. Düzenli olarak yapılan spor vücuttaki toksinlerin atılmasında yardımcı olur ve nefes almanızı kolaylaştırır. Nefes alıp vermeniz kolaylaştıkça horlama oranınızda azalacaktır.

Sert Yastık ve Düzgün Bir Yatak

Sert veya yüksek bir yastık ile başınızı bedeninize oranla daha yüksekte tutarak horlamanızı azaltabilirsiniz. Yastığın yanı sıra daha sağlıklı ve rahat ettiğiniz bir yatakta uyumaya çalışın nitekim sağlıklı bir uyku horlama oranınızı azaltacaktır.

▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle