menü resmi

İç ve Dış SEO Nedir, Nasıl Yapılır? – SEO Teknikleri

İç ve Dış SEO Nedir, Nasıl Yapılır? – SEO Teknikleri

Bu makaleyi okumadan önce SEO Nedir ve Nasıl Yapılır? – SEO Teknikleri adlı makaleyi okumanızı tavsiye ediyorum, zira seo hakkında bilginiz yok denecek kadar az ise, o makaleme göz atınız.

İç Seo ve Dış Seo Nedir, Ne İşe Yarar?

İç ve Dış SEO Nedir, Nasıl Yapılır? – SEO Teknikleri konu başlıklı makaleme hoş geldiniz. Site içi Seo gayet net anlaşılacağı üzeri site içerisinde yapılan çalışmalardır. Genel mantık olarak şöyle düşünebilirsiniz.Site içerisini SEO‘ya uyumlu hale getirmektir.Sitenin tasarımından içeriğine, kod yapısından erişilebilirliğine kadar olan geniş çalışma alanını içine alır.

Site içi Seo çalışması yapılırken en önemli sayılan ilk faktör sitenin içeriğidir. Sitenin içeriği özgünlük ve doğallık ile doğrudan doğruya alakalı bir faktördür.Daha sonra önem olarak sitenin kod yapısı ve tasarımı gelir. Site dışı Seo yine adından da anlaşılacağı üzere site için siteye müdahale etmeden site dışarısından yürütülen çalışmalardır.

Site dışı Seo çalışmasını genel olarak ikiye bölebiliriz. Backlink çalışması ve sosyal medya çalışması. Backlink çalışması ile sitenize kaliteli bağlantılar kazandırırsınız. Sosyal medya çalışması ile sitenizin ve içeriklerinizin popülerliğini arttırırsınız. Site içi Seo ve site dışı Seo bir web sitesini anahtar kelimelerinde Google’da ilk sayfaya çıkarmak için yapılır.

Seo çalışmasında bu iki çalışma da kesinlikle doğru bir şekilde yapılmalıdır. Eğer site içi Seo çalışması yapmadan site dışı seo çalışması yapılırsa başarı sağlanamaz ve hatta site büyük olasılıkla ceza alabilir. En iyi ihtimalle arama sonuçlarında listelenmezsiniz Kesinlikle site içi Seo çalışmasını tamamlamadan site dışı Seo çalışması yapmayın.

İç Seo Dış Seo

İç Dış Seo Nedir, Nasıl Yapılır

İç Seo’nun Yapı Taşı: Doğallık(Özgünlük) ve Popülarite

SEO Nasıl Yapılır? – Doğallık;

Doğallık, SEO çalışmalarındaki anahtar kelimedir. Google’ın yükseltme mantığı doğal bir popülarite esasına dayanmaktadır. Bu doğal popülarite görüşü ve anlayışı içerisinde yapay olan durumlar fark edilir ve dikkat çekmezler. Bu yapay çalışmaların sayıca fazla olması dikkate alınmamasının yanı sıra olumsuz olarak dikkate alınır ve sıralamaya bu olumsuz etki yansıtılır.

Doğal popülarite anlayışı içerisinde, yapılan paylaşım ve tüm SEO Çalışmaları, site sahibinin bilgisi dışında yapılan çalışmalar olarak görülmelidir. Bu sayede kullanıcıların siteyi faydalı bularak çeşitli paylaşımlarda bulunduğu izlenimi doğmaktadır.

Sitede bulunan bir makalenin bloglar, forumlar ve sosyal medya gibi SEO’ya katkı sağlayan yaygın ortamlarda paylaşılması ve yaygınlaşması, kullanıcı dahilinde yapılıyormuş görünümü taşımalı ve sitelerin kullanıcıya gerçekten hizmet eden faydalı siteler olduğu kanısı oluşturulmalıdır. Google bu konuda çok hassas davranmaktadır.

Doğallık algısının temelini oluşturan en önemli özellik çeşitliliktir. Tek el dahilinde yürütülen çalışmaların doğal gözükmemesinin asıl sebebi budur. Bu yüzden yapılan çalışmaların ve faaliyetlerin yapısı, zamanı, uygulama biçimi-şekli ve sayısı gibi faktörlerin çeşitlilik arz etmesi sitenin doğal ve kalıcı yükselmesini sağlamaktadır.

SEO Nasıl Yapılır? – Popülarite;

SEO bir nevi doğal bir popülarite sağlama sanatıdır. Bu popülariteyi en doğal ve en özgün gerçekçi yollarla sağlayan ve başaran uzmanlar ise en iyi SEO Uzmanları sayılırlar. Medyada ve webmaster forumlarında da böyle itibar görürler.

Popülarite kelimesini web alemi için meşhur olmak kelimesiyle ifade edebiliriz. Diğer bir ifadeyle popi olmak da diyebiliriz. Google da üst sıralarda listelenmek en iyi reklam türüdür. Fakat üst sıralarda listelenmek aslında reklam yapmakla mümkün olmaktadır. Yani sitenizi popüler hale getirmek istiyorsanız tanıtım ve reklam yapmaktan çekinmeyin. Yaptığınız ve yapacağınız tüm tanıtım ve reklamların nihai bir sonucu olarak siteniz üst sıralara yükselecektir.

Google, bir sitenin popüler olmaya başladığını, ziyaretçi sayısının düzenli olarak artışından ve site hakkında yapılan link ve bilgilendirme bazende yorum paylaşımlarından anlamaktadır. Bu paylaşımların adresleri ve sayısı arttıkça popülarite içerik daha doğal özgün ve sağlam bir yapı ile desteklenecektir.

Bir sitenin popülaritesi, açıldığı andan itibaren dikkate alınarak gelişimi değerlendirilir ve arama motoru sonuçlarına doğrudan yansıtılır.

İç ve Dış SEO Nedir, Nasıl Yapılır? – SEO Teknikleri başlıklı konumun sonuna geldik.

Ayrıca SEO açısından faydalı Google Pagerank Nedir? Pagerank Arttırma Yolları konu başlıklı makalemi de gözden geçirebilirsiniz.
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle