menü resmi

İş Fikirleri – Para Kazanmak

Diyarbakır’da yapılacak iş fikirleri çok çeşitli kategorilerde değerlendirilebilir. Yani bir yandan şehrin ekonomik kaynakları diğer yandan da sizin beklentileriniz ve ne tür bir alanda faaliyet göstermek istediğiniz bunda etkilidir.

Diyarbakır’da Geçim Kaynakları

Diyarbakır’ın tarihi özelliği çok kuvvetli olan bir şehir olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Kentte kaleler, cami ve medreseler, hanlar bir hayli fazladır. Her sene yurt içi ve yurt dışından ziyaretçi alması, bu bölgede kültür turizminin gelişmesinde etkili olmuştur. Yani orta gelişmişlik düzeyi olan kentte turizm en önemli gelir kaynaklarından birisidir.

Tarımsal Üretimde Hâkimiyet

Eğer tarımla ilgileniyorsanız Diyarbakır’da en iyi iş fikirleri arasında tarımsal faaliyetlerin geldiği görülebilir. 650 bin hektar alanda yapılan üretimde sebze ve meyve yetiştirilmekte, oldukça geniş bir kapsamda üretim işlemleri yapılmaktadır.

İnşaat Sektöründe Yaşanan Patlama

Diyarbakır’da özellikle son yıllarda inşaat sektöründe ciddi bir gelişme olduğundan bahsedilebilir. Sanayinin canlanması beraberinde yeni yapılara olan duyulan ihtiyacı artırmış, çok yönlü olarak bu durum kente ve civardaki ilçelere yansımıştır. Bu alanda yatırım yapmak istiyorsanız ya da tam tersine işçi olarak çalışmak, mimarsanız kendi mesleğinizi yapmak istiyorsanız başvuru yapabilirsiniz.

Petrol Açısından Diyarbakır

Türkiye’nin en zengin petrol yatakları Diyarbakır’da bulunmaktadır. Bu alanda bir işletme kurmak isteyenler için iyi bir kaynak şehir olarak düşünülebilir. Maliyet açısından doğrudan üretimin olduğu yerden malzeme sağlamak size artı sağlayacaktır.

Sosyal Hayatta Avantaj Sağlayan Yatırımlar

Diyarbakır’ın nüfusu Türkiye’nin en kalabalık 12. şehir özelliğini taşımaktadır. Kentte üniversite ve yüksek okulların olması, ulaşım açısından doğu ve güneydoğu Anadolu bölgeleri için bir geçiş niteliği taşıması kentin hareketli ve gelişmeye açık bir yapı kazanmasını sağlar. Bu nedenle kentte soysal alanda sık tercih edilen işletmeleri değerlendirebilirsiniz. Yatırım yapılacağı varsayılarak

  • Üniversitelerin çevresinde örencilere yönelik kafe benzeri yerler, oyun merkezleri
  • Şehir içinde çalışanlar ve öğrencilere yönelik yeme içme- eğlence merkezleri
  • Konaklama alanları
  • Ulaşım sektörü
  • Tarihi yerlere yönelik yan sektörler, seyahat firmaları değerlendirilebilir.

İşçi Olarak Diyarbakır’da Çalışmak

Diyarbakır’da çalışmak için çok sayıda fabrika, inşaat gibi sektörleri değerlendirebilirsiniz. Birçok alanda üretim merkezleri inşaat alanları yer almakta ve burada düzenli olarak işçi alımı yapılmaktadır. Kentin gelişmekte olan yapısı yaşam koşulları açısından da çok zorlayıcı bir durum yaratmaz. Bu da çalışma kolaylığı sağlayabilir.

Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Kentte yatırım yapmak istiyorsanız, bazı hazırlıklara dikkat etmek gerekiyor. Örneğin olmayan bir alanda ilki yapmak, bir süre sizi sıkıntıya götürse de sonraki aşamada avantaj sağlayabilir. Kentte ihtiyaç olan ama yapılmayan bir şey yapmak bu açıdan uzun vadede ciddi gelir sağlayacaktır. Diğer yandan belirli bir birikiminizi yoksa yatırıma girmemeniz önerilir. Düzenli olarak gelir kazanmak için öncesinde kendi paranızdan harcama yapmak olasıdır.

▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle