menÌ resmi

Jailbreak Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Yapılır?

Jailbreak Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Yapılır?

Jailbreak Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Yapılır?. Apple’ın ürettiği mobil cihazlar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yoğun bir ilgi görüyor. iPhone ve iPod modelleri bir çok kullanıcının ihtiyaçlarına karşılık veriyor. Ancak Apple bazı konulardaki davranışları, kullanıcıları ve yazılım geliştiricileri hırslandırıyor. iPhone ve iPad gibi cihazları virüslerden ve diğer zararlı yazılımlardan korumak amacıyla, Apple’ın özel bir sistemi var. Sadece kendisinin kontrol ettiği AppStore adındaki online mağazadan program ve oyun indirilmesine izin veren Apple, bunu kullanıcıların iyiliği için yaptığını söylese de Apple’da bundan oldukça faydalanıyor. Hal böyle olunca yazılım geliştiricileri Jailbreak adını verdikleri bir işlemle, iPhone’u Apple’dan tamamen bağımsız hale getirmeyi başarmış.

JailBreak Nedir ?

Jail’in Türkçe karşılığı hapishane gibi bir anlama denk geliyor. Break ise, kırmak, gibi bir anlam ifade ediyor. İkisini birleştirince tıpki Prison Break gibi, hapihaneden kaçmak gibi bir anlamla karşılaşıyoruz. Jailbreak, iPhone’un içerisinde işletim sistemini tamamen Apple’dan bağımsız çalışacak şekilde yeniden düzenlemektir. Üzerinde bazı işlemler yapılmış eski iPhone işletim sistemi versiyonudur. iPhone’u bilgisayarınıza bağlayarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Jailbreak Ne İşe Yarar?

Peki iPhone Jailbreak ne işe yarar,  jailbreak faydaları nedir, neden jailbreak yapılır?. Kullananların anlattığına göre Jailbreak sayesinde Apple’ın izin vermediği yazılımları cihazınıza yükleyebiliyorsunuz. Bunların ne tür yazılımlar olduğunu bilmiyorum fakat kullananlar, işlerine oldukça yaradığını söylüyor. iPhone’un tüm sistem dosyalarını bilgisayarınıza bağlayarak görebilmenizi sağlıyor. Bana soracak olursanız Jailbreak’in tek faydası bana göre, iPhone’un hafızasını tıpkı bir taşınabilir bellek gibi kullanabilme imkanı. Uygulama açısından şahsen ben sıkıntı çekmiyorum, App Store işimi görüyor. Neymiş farklı uygulamalar merak ettim.

Jailbreak Nasıl Yapılır?

Jailbreak’i yapmak için özel bir cihaz, alet gerekmiyor. Kullanmak istediğiniz ve cracklenmiş iPhone işletim sistemi versiyonunu seçip bir kaç dakika içerisinde yüklüyorsunuz hepsi bu kadar. Daha sonra blogcan.org’da nasıl yapıldığı hakkında detaylı bilgiler vereceğim.

Bir iPhone kullanıcısı olarak Jailbreak işlemini cihazıma uygulamadım uygulamayı da düşünmüyorum ancak çok merak ediliyor. Jailbreak işlemi esnasında cihazınızın bozulması söz konusu değildir çünkü sadece yazılımsaldır. Cihazı sökme, parça değiştirme gibi bir durum söz konusu değil. En kötü ihtimalde cihazınızı bilgisayarınıza bağlarsınız ve iTunes’dan Restore işlemi yaparak cihazı eski haline çevirirsiniz. Jailbreak işlemi yapılmış iPhone, garanti kapsamından çıkmaktadır. Ancak, servise vermeden önce yine Restore işlemini uygularsanız, tekrar garanti kapsamına girersiniz.

Jailbreak Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Yapılır?” konulu makalemin sonuna geldik. Bir başka iPhone’la ilgili yazımda görüşmek üzere.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle