menÌ resmi

Joomla mı WordPress mi?

Joomla mı WordPress mi?

Joomla mı WordPress mi?. Devamlı karşılaştırılır. Ben çok yanlış buluyorum bu karşılaştırmayı. Çünkü bu iki sistemde oldukça farklı kullanıcı kitlelerine hitap ediyor. Bir kere WordPress’i kullanmak kadar kolay bir şey daha yok. Fare / Mouse kullanabilen herkes WordPress kullanabilir. Ama Joomla çok çok daha farklı kombinasyonları size sunabiliyor. Hiç bir bileşen kurmadan bile çok farklı şeyler yapabilmeniz mümkün. Ama bu kadar çok seçeneğide tabi herkes kullanamayacağı için Jomla biraz daha profesyonel kullanıcılara hitap ediyor. Yukarıdaki bir kaç cümlede anlatmak istediğim şu ; Amatör kullanıcılar = WordPress, Amatör üstü veya Profesyonel kullanıcılar = Joomla kullanmalı.

Joomla mı WordPress mi?

Sadece kullanım şekilleri olarak incelememek gerekir tabi ki. Adları üstlerinde WordPress bir blog sistemi. Bilmeyen, duymayan kaldı mı? Sağır sultan bile farkındadır sanırım. Ama Joomla! ? Adı konulabilir mi Joomla’nın? Resmi olarak portal sistemi olarak geçiyor ama aslında Joomla ile yapabilecekleriniz çok daha fazla. Joomla saf haliyle size zaten 2 seçenek sunuyor. Sistem sana : “Beni portal olarak mı yoksa blog olarak mı kullanacaksın?” diyor. Seçeneğini sen yapıyorsun. Üstelik bunu hiç bir eklenti kurmadan yapabiliyorsun. Alışveriş sitesi kurabiliyorsun.Harika bir haber portalına dönüşebiliyor, oldukça fazla kullanıcı potansiyeline sahip bir forum bile olabiliyor. El atmadığı sistem yok Joomla’nın. Hepsini sayamayacağım. Ama gel gelelim WordPress’teki resmiyet yok Joomla’da. Adam akıllı bir resmi sitesi yok. Herkes kafasına göre birşeyler yapmış. Örneğin Joomla’da forum sistemi kurmak istediğiniz önünüzde oldukça fazla seçenek var. Joomla’nın tamamen desteklediği Fireboard sistemi var fakat Joomla 1.5 çıkalı 1 yılı aşkın bir zaman olmasına rağmen hala RC sürümü. Yani deneme aşamasında ve tam uyumlu değil. Tema seçeneği yok. Sadece bu değil. Bir çok bileşenin ve modülün hala 1.5 sürüme uyumlusu mevcut değil. 1.5 sürümünde çok güzel yenilikler var ama henüz bu yenilikleri daha hoş hale getirebilecek olan bileşenler ve modüller uyumlu değil. Google’la uyumu ise hala çelişkili.

Nedir bu Joomla 1.0 veya Joomla 1.5?

Önceleri Mambo’nun devamı olarak yapıldı. Buraya kadar rahatsız edici veya anormal bir durum yok. Ama 1.5 sürümünde Mambo ile aralarındaki bağları tamamen koparması oldukça yanlış bir hareketti. Joomla kullanıcılarını ikiye böldü bu hareket. WordPress’te 2.0 sürümünde akla hayale sığmayan yenilikler yaptı ama böyle bir değişime ihtiyaç duymadı. Joomla indirmek istediğiniz önünüzde 2 seçenek var. 1.0 veya 1.5 sürümlerinden birini seçmek zorunda kalıyorsunuz. Çoğu amatör kullanıcının kafasını karıştıran bu durum oldukça da rahatsız edici. Kim bilebilir ki Joomla 1.0 ile Joomla 1.5 arasındaki farkı?

 

Joomla! içindeki anlamsız çelişki : Joomla 1.0 Nedir? Joomla 1.5 nedir?
Çok sinir bozucu bir durum bu. Joomla sistemi, Mambo’dan gelir. Mambo’nun geliştirici ekibi arasındaki anlaşmazlıklardan dolayı ekip dağılmıştır ve ekibin içinden bir grup Mambo’nun devamı niteliğinde, diğer bir anlamda Mambo’nun üzerine Joomla adında yeni bir sistem inşa etmeye karar vermiştir. Değişen tek şey isimdir. Joomla, Mambo’nun devamı olduğu için CSS tarzı yeniliklerden uzaktır. Ama köklü bir geçmişe sahip olduğu için internet aleminde çok fazla kaynak sitesi, temaları, destek siteleri mevcuttur. Yeniliklerden uzak olduğu gerçeğini kabul eden Joomla ekibi bu duruma bir son vermek istediğindendir ki Joomla 1.5 sürümünü çıkartmışlardır. Joomla 1.5, çekirdekteki Mambo’dan ve sonrasında gelen Joomla 1.0.x’ten tamamen ayrılmıştır. Sıfırdan kodlanmıştır. Zaten 1.5.0′dan 1.5.7′ye kadar oldukça büyük sorunlar yaşamışlardır. Yeniliğin bedelini acı ödemişlerdir. Ama herşeye rağmen Joomla 1.5.x, CSS’e, Web 2.0′a ve diğer sistemlere büyük ölçüde uyarlanmıştır. Joomla 1.5 temiz ve iyi bir iş olmuştur. Ama bu sistemi eskisinden tamamen ayırmak çok büyük bir sorun teşkil etmektedir. Çünkü hiç bir kaynağı yoktur. Kullananlar sürekli yarı yolda kalmaktadır. Amacına ulaşamamaktadır Joomla. Bu nedenle büyük sorunlar yaşamaktadır.

İşte anlattığım olay bu kadar. Sence Joomla mı WordPress mi? yorumlarda belirt…

 

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 blogcan.org Tüm Hakları Saklıdır.
Hamileyken dikkat edilmesi gerekenler - Hamilelik