menü resmi

Kişilik Bozukluğu

Kişilik Bozukluğu Hakkında Bilgi

Kişilik Bozukluğu, bir kişinin kimlik olarak birden fazla karaktere bölünebilme durumlarında ortaya çıkmaktadır. Sürekli olarak farklı karakter özelliklerini gösteren bu kişiler, tam bir kişilik elde edememelerinden dolayı dışarıdan bakıldığında rahat bir şekilde tespit edilebilmektedirler. Genel olarak çocukluk yaşlarında istismara uğrayan kişilerde bu bozukluk türünün çok fazla görüldüğünü söyleyebiliriz.

Oldukça ciddi bir psikolojik sorun olarak adlandırılan Kişilik Bozukluğu, bir kişinin tam bir kişiliğe sahip olmadığını, ruhsal olarak birden fazla kişiliğe sahip olma durumu olarak gösterilmektedir. Bu sorun ile mücadele eden kişilerde sık sık hafıza kaybı, unutkanlık sık olarak yaşanmaktadır. Bu sorun ile mücadele etmek durumunda kalan kişilerin kimliklerini, bilinçlerini, hafızalarını tek bir kişilik üzerinde toplayamadıklarını, her bir kişilikte farklı özelliklerinin yer aldığını görmekteyiz.

kisilik-bozuklugu

Hastanın, ismine ait olan birincil kimliği pasif bir şekilde faaliyet gösterirken sürekli olarak suça bağımlı olduklarını, baskı altında kaldıklarını ve şiddete meyilli olduklarını gösterirler. Kişilik Bozukluğu durumunda görülen her farklı kişiliğin bir hikayesi olduğunu, kendine ait karakter ve imaj farklılıklarının olduğunu söyleyebiliriz. Diğer kimlikler, kişinin ana karakterinden tamamen farklı etkiler göstermektedir.

Kişilik Bozukluğu Belirtileri

Kişilik Bozukluğu sorunu kişilerde en az 2 farklı kimliğin oluşmasına neden olmaktadır. Hastalığın şiddetine göre 100 farklı kişiliğin dahi gözlemlendiği görülmüştür. Ortalama olarak yapılan araştırmalarda Kişilik Bozukluğu sorununda kişilerde 10 farklı kişiliğin meydana geldiğini görmekteyiz.

Eğer bir kişi sürekli olarak farklı karakterlere bürünüyorsa, büründüğü karakterlere ait farklı hikayeler anlatıyorsa o kişinin Kişilik Bozukluğu olma ihtimali oldukça yüksektir. Kişilik Bozukluğuna yakalana kişilerin içlerinde bulunan her bir karakterin kendi hayat hikayeler, dış görünümleri, kıyafet farkları, fiziksel görünümleri birbirinden farklıdır.

Kişilik değişimleri bir anda meydana gelerek hiç beklenilmedik bir anda olaylara ve durumlara karşı farklı tepkiler verildiğini söyleyebiliriz. Kimlikler arası yaşanan değişim süreci, psikolojik etki olarak etkiler meydana getirdiğini söyleyebiliriz.

Kişilik Bozukluğu sorununda kişiler geçmişlerini neredeyse hiç hatırlamazlar. Aynı gün içerisinde gidilen mekanlar, tanışılan insanlar hiçbir şekilde hatırlanmaz. Ancak aynı gün içerisinde aynı kişiliğin birden fazla yaşanması durumunda o kişiliğe ait bilgilerin hatırladığını görmekteyiz.

Kimlik bozulma durumu olarak da anlatılan bu sorun, zaman içerisinde hastalarda depresyon, bipolar, madde bağımlılığı gibi diğer durumların da meydana gelmesine neden olmakta. Kendilerine sürekli olarak zarar vermek, intihar etmek isteyen kişilerin alt yapılarında farklı rahatsızlıkların olduğunu görmekteyiz. Hastalığın ilk ortaya çıktığı zaman ile teşhis edilmesi arasındaki sürenin minimum 7 yıl olduğu gözlemlenmiştir.

Kişilik Bozukluğu Nedenleri

Kişilik Bozukluğu durumu genel olarak çocukluk döneminde iken ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Bu sorunun altında yatan etmenler arasında çocukluk döneminde yaşanılan fiziksel ya da cinsel istismarın yüksek oranda etkili olduğu gözlemlenmiştir. Yaşanılan sorunlardan ötürü travmalar geçiren çocuklar, strese bağlı olarak da bu soruna yakalandıkları gözlemlenmiştir. Hastalığın görülme derecesi artmaya başladığında teşhisinin oldukça güç olduğu gözlemlenmiştir.

Kişilik Bozukluğu Tedavisi

Kişilik Bozukluğu için uygulanacak tedaviler aslında belirgin olup sıklıkla aynı şekil üzerinden yürütülmektedir. Bu sorun ile mücadele etmek durumunda kalan kişilere oldukça uzun süreli bir psikoterapi sürecinden geçmeleri gerekmektedir. Tedaviler sırasında hastaların sahip olduğu kişiliklerin her birinden ayrılması, o kişiliklerden koparak tek bir karaktere bürünmesi sağlanmaktadır.

Tüm karakterlerin tek bir çatı altında toplanması ile beraber tedavinin başarı ile sonuçlandığı hastalara iletilmektedir. Şu an için bir ilaç ya da antidepresan kullanımının bu sorun ile mücadelede etki göstermediğini dile getirebiliriz.

▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Btn Aslan -
2018-09-12 00:48:16

Çok güzel bir makale olmuş elinize emeğinize sağlık

Yorum Ekle
© 2018 blogcan.org Tüm Hakları Saklıdır.
Hamileyken dikkat edilmesi gerekenler - Hamilelik