menü resmi

Liposuction – Yağ Aldırma

“Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Teoman Doğan, Liposuction yani Yağ Aldırma hakkında bilmeniz gereken herşeyi yanıtlıyor. İşte Liposuction – Yağ Aldırma hakkında bilmeniz gerekenler…”

Liposuction ile vücudun hangi bölgelerinden yağ alınabilir?

Yağlanma olan her bölgeden yağ alınabilir. Ama belli bölgeler yağ almak için çok uygunken bazı bölgeler ise tam tersi özellikler gösterir. Örneğin yağ almak için en uygun bölge basenler. Bacakların yan bölgesinde biriken bu yağlar sporla ya da kilo vererek erimez. Hatta bu bölgelerdeki yağlar o kadar inatçıdır ki, bazı anoreksia hastalarında erimeyen tek yağ bu bölgede olur. Liposuction‘ın etkili olduğu bir diğer bölge ise karın – bel bölgesi. Gıdı bölgesindeki yağlar da liposuction ile çok rahat alınabilir. En zor bölge bacakların ön yüzü. Buradan yağ alınabilir ama yüzeysel çöküklükler ve izler olma ihtimali çok yüksektir ve alınacak yağ miktarı en düşük seviyede tutulur.

Hep konuştuğumuz Liposuction aslında nedir?

Liposuction – Yağ Aldırma yani emerek yağ alma ameliyatıdır. Yaklaşık 100 sene önce deneme yanılma yöntemiyle başlamış olsa da bugünkü prensipler son 20 -25 senede oturdu. Teknik olarak ilk önce yağ alınacak bölgeye içerisinde adrenalin isimli, o bölgedeki kan akışını durduran bir ilaç olan sıvı enjekte ediliyor. Daha sonra 3-4 mm kalınlığında bir kanül ile bu bölgedeki yağlar emiliyor. Bu, ıslak teknik olarak bilinen yöntem.

Zaten artık farklı bir teknik kullanılmıyor. Ameliyatın özelliği cerrahın alma işlemini tamamen el becerisi ile yapması. Bu tamamen kapalı, kesiler dikişler olmayan bir ameliyat ve bir elinizi cildin üzerine koyarak diğer elinizle ileri geri hareket ettirdiğiniz bir kamille homojen bir şekilde, çöküklüklere sebep olmadan planladığınız miktarda ve istediğiniz yerden yağ almamz gerekiyor. Operasyon esnasında hasta neler yaşıyor? Bazı ameliyatlar lokal anestezi altında yapılabiliyor. Eğer çok değişik yerlerden yağ almacaksa ve alınacak miktar yüksek ise hastanın uyuması daha iyi olur. Fakat lokal anestezi her zaman bir seçenektir. Lokal anestezi ile bu ameliyatı olacaksanız çok ciddi bir sıkıntı yaşayacağınızı düşünmeyin. Ameliyat sırasında her ihtimalde size sedasyon denilen ve sizi rahat ettirecek, hatta uykuda tutacak bazı ilaçlar da verilecek. Hatarlayacağınız, muhtemelen cerrahınız ile yapacağınız bir iki sohbet ve çalan müzik olacak.

Liposuction’dan sonra tekrar yağlanma veya sarkma oluyor mu?

Olabilir. Bu ameliyatın en büyük özelliği yağlar ile beraber yağ hücrelerinin de alınması. Bu da bölgenin tekrar yağlanmasını ciddi şekilde engelliyor. Ama yine de içeride tekrar yağ depolama yeteneğine sahip bol miktarda yağ hücresi kalacak ve eğer kendinize iyi bakmazsanız, hele ki arük nasılsa şişmanlamam diye düşünür ve aşırı yerseniz, tekrar yağlanmanız gayet olası. Diğer yandan da çok aşırı bir beslenme bozukluğu göstermezseniz yağ alman bölgeler formunu koruyacak. Sarkma ise ameliyatın planlaması ile ilgili bir durum. Sarkma ihtimali olan bir yerden, örneğin hamilelikler sonrası cildinde çatlaklar ve sarkıklıklar olan bir karın bölgesinden aşırı yağ alınırsa sarkma olacak. Sarkmanın en az olduğu yerler bel ve basen gibi zaten cildin sıkı olduğu bölgeler..

Peki bu bir zayıflama yöntemi mi?

Bu zor bir soru. Kitaplarda verilen cevap “hayır” olsa da elbette hastalar yağları alınınca zayıflıyor. Ama eğer obezite sınırındaysanız ve “ben yemeye devam edeyim, arada da yağlarımı aldırırım” diye düşünürseniz bu son derece yanlış olur. Bu şekilde elbette zayıflayamazsınız. Ama bel karın ve basenlerinizden kurtulup daha küçük bir beden pantolon giyebiliyorsanız bu da bir şekilde zayıflamaktır.

Liposuction ameliyatında hangi teknikler kullanılıyor?

Mutlaka yukarıda bahsettiğim ıslak teknik kullanılıyor. Yağ alma işlemi de ya sadece kamillerle yapılıyor ya da bazı ultrason ya da lazer teknikleri ile önce yağlar zayıflatılıp soma yine benzer kamiller ile yağlar alınıyor. Ben sadece kamiller kullanıyorum. “Neden yeni teknolojileri tercih etmiyorsun” derseniz “gerek duymadığım için” diyebilirim. Bu, yemek yaparken düdüklü tencere kullanmaya benziyor. Kullanılabilir, ama ben tencerede zaten gayet iyi yapıyorum ve bir de bu tencerelerin vereceği riskleri almak, düdük seslerini dinlemek istemiyorum. Tamamen kişisel bir tercih.

Riskli bir operasyon mu?

Her ameliyat riskli. Bu, ateşle oynamak gibi bir şey. Genellikle yanmazsınız ama bazen, çok nadiren de olsa bir şeyler olabilir. Liposuction özellikle riskli değil. Hatta birçok ameliyattan çok daha az riskli. Ama risk asla sıfır değil. Ameliyat ilk kullanıldığı dönemlerde, 30 – 40 yıl önce riskliydi. Zaten bu bahsettiğim ıslak teknik bu riskleri ortadan kaldırdığı için neredeyse olmazsa olmaz bir yöntem halini aldı. Galiba bu dönemdeki kötü hatıralar liposuction ameliyatının “riskli” olarak anılmasına ve hatırlanmasına neden oldu. Bugün için bademcik ya da sezaryen ameliyatından daha riskli olduğu bence söylenemez.

Liposuction sonrasında iz veya deformasyon kalıyor mu?

Bu ameliyatta kalan izler sadece kamillerin giriş delikleri. Ama deformasyon bundan farklı bir şey. Elbette kalabilir. Her estetik ameliyatta bu tür riskler var. Liposuction bu konuda cerrahın en çok ön plana çıktığı ameliyatlardan diyebilirim. Örneğin karın germe ameliyatı ya da göğüs küçültme ameliyatı daha çok kullanılan tekniğe bağlıdır ama liposuction‘da sonucu belirleyen çok büyük oranda el becerisidir.

Operasyon sonrasında neler yaşanıyor?

Liposuction – Yağ Aldırma ameliyatı sonrası ilk birkaç gün hareket ettikçe hissedeceğiniz bir acı, rahatsızlık olacaktır. Ameliyattan zaten sıkı bir korse ile çıkılıyor. Ben 48 saat soma bu korseyi çıkarıp yıkanmaya izni veriyorum. Korse genellikle 2-3 hafta kullanılıyor, ilk günlerde istirahat de çok önemli. Eğer ertesi gün ayaklanırsanız şişlikleriniz artar ve uzun dönemde iyileşmenizi de etkiler, işe dönüş genellikle 4 -6 gün sonra olmalı. Spor için muhtemelen 15 gün beklemeniz gerekir.

Bu operasyonu mutlaka plastik cerrah mı yapmalı?

Mutlaka ve mutlaka. Bu son derece zor bir ameliyat ve zamanında hocasından bunu öğrenmemiş, ne var ben de yaparım diyen birisine asla kendinizi emanet etmeyin. Zaten dikkat edin gazetelere düşen felaketler hep bu şekilde oluyor.

Şu anda mevsim liposuction’a uygun mu? (nisan başları)

Bence her mevsim uygun, insanlar genellikle yazın yapılamayacağını düşünür ama korse kullanmaktan sıkılmayacaksanız olmanızda bir sakınca yok. Ama ameliyatın en sık yapıldığı dönem elbette ilkbahar ayları. Haklı olarak deniz mevsimi gelmeden insanlar fazlalıklarından kurtulmak istiyor.

Liposuction Yaptırmayı Düşünüyor musunuz?

Liposuction – Yağ Aldırma ilgili röportaj için teşekkürler, bugünlük bu kadar iyi günler dileriz… Dilerseniz Sırt Bakımı ve Sırt Sorunları ilgili makalemize de göz atabilirsiniz.

▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@blogcan -
2018-02-10 15:05:39

Rica ederim iyi günler dilerim ☺

@Alperen Eken -
2018-02-10 10:44:33

Liposuction hakkında ödevim vardı yardımcı oldun teşekkür ederim.

Yorum Ekle
© 2018 blogcan.org Tüm Hakları Saklıdır.
Hamileyken dikkat edilmesi gerekenler - Hamilelik