menü resmi

Öksürükten Kurtulmak

Öksürük

Öksürük genellikle kış aylarında ortaya çıkan ve soğuk algınlığı sonrasında karşımıza çıkan rahatsızlıklardan bir tanesidir. Öksürük aslında nefes yollarımızda oluşan tıkanıklığı sökmek ve dışarı atmak için vücudumuzun verdiği bir tepkidir. Vücudumuzun verdiği bu tepki çeşitli iltihaplara, enfeksiyonlara ve tahrişlere karşı da gelişebilmektedir. Öksürüğün oluştuğu bölgedeki sinirler beyine sinyal yollayarak bu bölgede bir sorun olduğunu bildirir. Bu sinyallere tepki olarak ise beynimiz bölgede biriken maddeleri atmak için öksürüğü devreye sokar.

öksürük

Öksürük aslında her ne kadar doğal bir tepki olsa da eğer bu rahatsızlığın yanı sıra yeşil veya sarı renkte balgam atıyor ve hırıltılı nefes alıyor, nefes almakta zorluk çekiyorsanız ve ateşiniz varsa deneyimli bir hekime başvurmanızı tavsiye ederiz.

Öksürük için Bal yiyin

Boğazda oluşan ağrı ve öksürük için en etkili tedavi yöntemlerinden bir tanesi bal yemektir. Balı bir bardak ılık su ve yarım limon suyu ile karıştırıp içmeniz daha etkili olacaktır. Bu karışımı öksürüğün başlangıcında içebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise karabiber ile yapılandır. 1 bardak sıcak suya 2 yemek kaşığı bal ve 1 çay kaşığı karabiber ekleyerek bunları karıştırın. Öksürüğünüz geçene kadar günlük periyotlarla bunu için bu yöntem özellikle balgamlı öksürükte oldukça faydalıdır.

Kekik Çayı

Kekik çayı özellikle astımı bulunan ve bronşit, grip gibi birçok rahatsızlıkta oldukça etkili bir içecektir. Kekik çayı öksürüğün yanı sıra karın kaslarında meydana gelen ağrıları ve kasılmaları da dindirmede oldukça faydalıdır. 2 çay kaşığı kekiği bir bardak sıcak suya atıp 5 ila 6 dakika arası demledikten sonra içebilirsiniz.

Zencefil Çayı

1 bardak suya 3 ila 4 dilim taze zencefili atıp kaynatın. 10 dakika kaynattıktan sonra zencefil çayınızın içine tarçın, karanfil, limon kabuğu ve bal atın. Bu katılan besinler çayınızın etkisini arttırır. Zencefil çayı öksürüğü azaltır ve boğazınızı yumuşatır.

Limon ve C Vitamini

İnsan bağışıklık sistemini kuvvetlendiren en etkili vitaminlerden bir tanesi de C vitaminidir. C vitaminin en bol olduğu besin kuşkusuz limondur. 2 yemek kaşığı miktarında limon suyunu 1 yemek kaşığı balı bal ile kısık bir ateşte iyice ısıtın. Günde 1 çay kaşığı miktarında 4 defa kullanılabilir. İkinci bir yöntem ise tam bir limon ikiye bölünür ve bir yarıma karabiber ekilip emilir. Her iki yöntemde öksürüğe oldukça etkilidir.

Sarımsak

Doğal bir antibiyotik olan sarımsak enfeksiyon nedeniyle oluşan öksürüklerde oldukça etkili bir besindir. Sarımsağın aynı zamanda balgam sökme özelliği de bulunmaktadır. Bu sayede ciğerlerinizi rahatladır ve boğazınızı yumuşatır. Çiğ yenilmesi oldukça önemlidir. Sarımsak çayı için ise 3 diş sarımsağı ezip bir bardak suda 30 dakika boyunca kaynatılır. Kaynatma işleminin ardından çayı süzüp içebilirsiniz. Yavaş içmeniz tavsiye edilir.

Zerdeçal

Zerdeçalı bir tavada kısık ateşte pişirerek altın kahverengine ulaşması beklenir. Daha sonra tavadan alıp bir yemek kaşığı bal ile karıştırılır. Uyumadan önce tüketildiğinde gece öksürüğüne iyi gelir. Genellikle bunun öksürüğün şiddetli hale gelmesi durumunda tüketilmesi tavsiye edilir.

Tuzlu Su Gargarası

1 Bardak suya 1 çay kaşığı miktarında tuz atıp karıştırın bu gargarayı belli aralıklarla uygulayarak boğazınızı yumuşatıp öksürüğünüzü geçirebilirsiniz.

Tavuk Çorbası

Tavuk çorbası birçok hastalığa karşı oldukça faydalı olan bir besin değeridir. Taze sebzeler yardımı ile hazırlanan tavuk çorbası oldukça zengin besin değerlerine sahiptir. Bu çorba öksürük ve grip hastalıklarına oldukça iyi gelir.

Sıcak Duş

Öksürüğe iyi gelen yöntemlerden bir tanesi de sıcak duştur. Sıcak duş solunum yollarınızın yumuşamasına ve öksürüğünüzün geçmesine oldukça faydalıdır. Buharlı bir duş göğsü, solunum yollarını ve burnu yumuşatıp açar.

▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 blogcan.org Tüm Hakları Saklıdır.
Hamileyken dikkat edilmesi gerekenler - Hamilelik