menÌ resmi

Osmanlıdan Japonya’ya Hediye Robot

Osmanlıdan Japonya’ya Hediye Robot

Osmanlıdan Japonya’ya Hediye Robot. Hediye robot adı Alamet… O bir Osmanlı robotu… Osmanlının yaptığı robot bundan tam 120 yıl önce 1889 yılında Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamid‘in Japonya’ya hediye olarak bir robot yolladığını biliyor muydunuz? Sultan Abdülhamid’in yolladığı güzelim zamanın teknolojik en iyi buluşu olan robottan geriye sadece 2 eski fotoğraf ve bir kaç eski cümle bilgi kaldı. Bu robot yürüyebiliyor ve ezan okuyabiliyordu. Robot’un adı “Alamet” imiş. Hakkındaki orjinal dökümanlar Yıldız Sarayı yangınında zarar görmüş. İnsan şeklinde yapılan bu robot yarım metre yürüyebiliyor, kollarını açıp tıpki bir semazen gibi sema ediyor ve ezan okuyup tekrar başladığı noktaya geri dönüyormuş.

 

Sultan Abdülhamid Han, Ertuğrul Fırkateyni(1890) ile beraber yanında bir çok hediye, nişan ve özel bir mektupla birlikte bu harika diyebileceğimiz teknolojiyi Japon İmparatoru’na göndermiş. Ancak Ertuğrul Fırkateyni dönüş yolunda 450 mürettabatı ile birlikte okyanusta batmış. Bu anlattığım olayın filmi de mevcut ismi “Ertuğrul 1890”  izleyebilirsiniz. Bu harika ötesi Robot’un özellikleri ve yaptıkları ise şöyle ; Normal insan boyuna yaklaşık yakın boyutlarda bir robot, saatli ve semazen görünüşlü bir teknolojik robot. Yerleştirilmiş harika gövdesi ile her saat başı semazen gibi sema yapabiliyor ve bu sema sırasında da tıpkı semazen gibi kollarını yanlara açabiliyorGümüş levhalardan yapılan eteği de açılıyor bu esnada ezan okuyor. Bütün bunları yaparken yürüyebiliyor ayrıca ezan okuyor. “Alamet” yarım metre yürüyebiliyor. Tamamı altın ve gümüşten yapılan bu mükemmel teknolojinin arkasında bir kurma kolu mevcut ve 7 günde bir kuruluyor.

 

Haber Milliyet’in internet sitesinde bulunmaktadır. İlk yorum çok ilginçti onuda paylaşayım dedim. Buyrun yorum aşağıdaki gibidir.

Böyle bir teknoloji neden bu zamana kadar gizli kaldı acaba diye düşünmeden edemiyor insan. Umarım gerçeklik payı yüksektir ve robota ulaşılır.

Osmanlıdan Japonya’ya Hediye Robot

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle