menü resmi

Paragraf Netleri Nasıl Artar?

Paragraf Netleri Nasıl Artar? evet biliyorsunuz ki TYT olsun YKS olsun tüm sınavlarda neredeyse her sınavda paragraf sorusu sorulmakta. O yüzden puan durumundan önemli bir konudur paragraf soruları. Bugün sizlerle Paragraf soruları nasıl çözülmeli, Paragraf çözme hızını artırma, Paragraf netleri nasıl artar?Paragraf soruları çözme taktiği gibi aklınıza takılan soruların cevabını vereceğiz. Paragraf sorularını çözemiyorsanız, paragraf konusunda sıkıntınız varsa doğru yerdesiniz.

TYT de Türkçe olarak YKS de ise Edebiyat olarak gelen paragraf soruları ortalama olarak her yıl 30 soru gelmektedir. Bu soru sayısı az bir rakam değil ki boş verelim. Yani mutlaka paragraf sorularını çözmeliyiz. Bugün anlatacağımız paragraf çözme taktikleri ile sınavlarda yüksek bir başarı yakalayabilirsiniz.

Paragraf Netleri Nasıl Artar ? Paragraf Net Artırma Taktikleri

  • İlk başlayacağınız paragraf konu anlatımlarında paragraf konularının hepsini veya önemli yapı taşlarını bilmeniz gerekmektedir. Ki bu sizin için paragraf konularını çözmenizde oldukça katkı sağlayacaktır. Paragraf konuları kısa bir şekilde öğrenseniz de olur. Paragraf konularının kısa bir şekilde anlatıldığı kitap olan Palme Paragraf Soru Bankasını çözmenizi ve almanızı öneriyorum.
  • Günde en az 40 Paragraf sorusu çözün; Her gün mutlaka aksatmadan 40 soru çözün bunun 20 tanesi sabah ve 20 tanesi ise akşam olarak iki aşamalı da çözebilirsiniz. Buna tam olarak uymaya bilirsiniz, kendi isteğinize göre çözün.
  • Paragraf sorularından önceki yıllar çıkmış soruları çözün; Yani elinizde kaynak olarak ÖSYM‘nin sınavlarında çıkmış son 10 yılın sorularını çözünüz. Bunu mutlaka yapın, çünkü kurum bir önceki yıllar sormuş olduğu sorulardan farklı sormamaktadır. Hatta bazen aynı soruyu veya değişik bir ifadeyle sorduğu olmuştur.
  • Soru çözerken sınav gibi düşünün, mümkün olduğu kadar süre tutmaya özen gösterin, bu size sınav zamanında zamanı etkili ve verimli kullanmada fayda sağlayacaktır.
  • Soruları çözerken yanıltıcı şıklar olabileceğini gözlemleyin, dikkatli olun. Yanıltıcı şıkların en çok bulunduğu konu paragraf konularıdır. Doğru şıkkı bulsanız dahi tüm soruları okuyun. Konsantre olarak okursanız zaman kaybetmezsiniz. Soruyu doğru cevaplamanız birkaç saniye kaybetmekten daha önemlidir.
  • Eğer mümkünse farklı kaynaklardan sorular çözün, çözmeye gayret edin. Böylece farklı soru tipleriyle karşılaşarak soru tiplerine aşina olursunuz. Bildiğiniz gibi paragraf soruları birinci olarak okuduğunu anlama ve ikinci olarak ise soru tiplerini çok iyi öğrenip kavramak önemlidir. Bununda yararı farklı kaynaklardan soru çözerek elde edilebilir.
  • Yaptığınız yanlışlarınızı kontrol edin inceleyin ve nerede yanlış yaptığınızı anlayın ha bunu şöyle yapmalıymışım diye kendinizi sorgulayın. Her testin sonucunda  teste yanlış yapmış olduğunuz soruları kontrol edin. Ve böylece yapmış olduğunuz hatayı doğru olarak bulur, öğrenirsiniz.
  • Paragraf soruları  nasıl çözülür konulu anlatımımız bitmiş bulunmaktadır. Dilerseniz, sizlere katkı sağlayacak diğer makalelere yani “Evde Üniversiteye Hazırlanma” ve “Verimli Ders Çalışma” gibi konu başlıkları olan makalelerime de göz atmanızı önermekteyim.

Paragraf soruları  nasıl çözülür konulu anlatımımız bitmiş bulunmaktadır. Dilerseniz, sizlere katkı sağlayacak diğer makalelere yani “Evde Üniversiteye Hazırlanma” ve “Verimli Ders Çalışma” gibi konu başlıkları olan makalelerime de göz atmanızı önermekteyim.

▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 blogcan.org Tüm Hakları Saklıdır.
Hamileyken dikkat edilmesi gerekenler - Hamilelik