menü resmi

Sırt Bakımı Nasıl Yapılır? Sırt Sorunları

Sırt Bakımı Nasıl Yapılır? Sırt Sorunları

Sırt Bakımı

Sırt Bakımı Nasıl Yapılır? Sırt Sorunları. Hangi yaşta olursa olsun sırt bakımı yapmak zorunludur. Özellikle yetişkinler ve yaşlılar arasında düzenli sırt bakımı egzersiz ve sırtın önemine dikkat etmedikleri için sırt ağrısı yaşayanların sayısı epey çoktur. Bu ağrıdan şikayetçi olanlar, genelde “belim ağrıyor, sırtım ağrıyor, sırtımda sorun var” gibi sorunlar sürdürürler. Bu bazen gençlerde ağır bir şeyler kaldırdıklarında veya çalışmaktan da oluşabiliyor.

Sırtın Önemi Nedir?

Omurganın vücudumuz için taşıdığı öneme bakıldığında, sırt bakımının önemi de ortaya çıkar. Vücudumuzda bulunan omurgamız, kendisinden omur iliğinin de geçtiği 33 omurdan oluşmaktadır. İşte buradan beynimize, omur ilik ve vücudumuzun diğer bölümleri arasında bir iletişim ağı yani etkileşim oluşturan sinir çiftleri yayılır. Omurga vücuda yaşamsal bir destek sağlar. Başın ve gövdenin ağırlığını taşır.

Sırt Ağrısı Neden Oluşur?

Sırt ağrıları ve sorunları genellikle bel bölgesinde, omurganın üzerinde ya da yanında ve yerden bir şey almak için eğilmek gibi olağan bir hareket sorasında başlar. Bu nedenle sırt ağrısı çekmemek için Sırt bakımına özen göstermek ve omurgayı zorlayıcı hareketlerden kaçınmak çok önemlidir. Ayrıca kadınların gebelikte ve adet dönemlerinde omurgayı zorlayıcı hareketlerden kaçınmaları gereklidir. Ağır bir nesneyi yerden kaldırmak için eğilmek yanlıştır.

Ağır Bir Nesne Nasıl Kaldırılır?

Dizler bükülmeli ve sırt düzgün duracak şekilde alacağımız nesneye doğru çömelmektir. Bu ek olarak kaldırılan eşyayı olabildiğince vücudumuza yakın tutarak kaldırmamız daha doğru olacaktır.

Sizde Bel Ağrısı Yaşıyor musunuz?

▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 blogcan.org Tüm Hakları Saklıdır.
Hamileyken dikkat edilmesi gerekenler - Hamilelik