Bilgilendiren ve Paylaşan Blog

Web Siteniz Hacklenirse Yapacaklarınız

Web Siteniz Hacklenirse Yapacaklarınız

Web Siteniz Hacklenirse Yapacaklarınız nelerdir, hiç düşündünüz mü? Teknoloji her geçen gün gelişmekte. Gözümü kırpıp açtığımız an da bile yüzlerce yeni web sitesi açılıyor, program kodlanıyor. Teknolojinin kullanım amacı kişiden kişiye göre değişmektedir. Genellikle gelir elde etmek, reklam yapmak, blog yazıları paylaşmak gibi amaçlar için kullanılsa bile kötü niyetli insanlar hacking denilen özel bilgileri ele geçirmek ve benzeri suçlar ile insanların alın terini çalmaktadır. Bugün burada olası bir durumda siteniz hacklendiğin de hack yapan suçluların alması gereken ceza hakkında bilgilendirme yapacağız. Daha öz olarak söylemek gerekirse, siteniz hacklendiğinde yapmanız gerekenleri söyleyeceğiz.

Siteniz Hacklenirse Yapmanız Gerekenler

  1. Web sitenizin barındığı yer sağlayıcı yani hosting firması ile iletişime geçerek erişim loglarını cd/dvd ortamına geçiriniz.
  2. Suçu anlatan açıklayıcı bir dilekçe yazınız ve imzalayınız.
  3. İmzaladığınız dilekçeyi en yakın savcılığa, polis karakoluna veya siber suçlarla mücadele müdürlüğüne başvurunuz.

Bu konu da önemli olarak değinmemiz gerek bir husus var o da mail ile başvuru yapmamanız gerektiğidir. Yani imzaladığınız dilekçeyi mail olarak göndermeyiniz.

Dipnot: Siteniz hack yerse, bütün dosyalarınız gidecektir, bunun için önceden yedek almayı unutmayın. Yedek almayı bilmiyorsanız WordPress de ücretsiz bir eklenti aracılığıyla yapabilirsiniz. Bu bağlantıya tıklayarak WordPress Otomatik Yedekleme eklentisine ulaşabilirsiniz.

Lütfen Bu Makaleye Oy Verir Misin?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
  • 30 Ocak 2018 tarihinde yazıldı.
  • 0 yorum yapıldı.
  • 6

Yazar: Candar Ahmet

Ben Candar Ahmet, Küçük uğraşları seven, elinden geleni yapmaya çalışan biri...
Tüm Yazılarına Git

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?