menü resmi

Siteye Flash MP3 Player Eklemek

Sitenize Flash MP3 Player Ekleyin, Siteye Flash MP3 Player Eklemek

Siteye Flash MP3 Player Eklemek. Bir temaya player eklemem gerekti. Sistem WordPress idi. WordPress için müzik eklentisi var ancak yazı içerisine eklemek için. Bana ise sidebar’a ekleyebileceğim yani kodla ekleyebileceğim bir player gerekti. Hemen aramaya başladım şans eseri karşıma bir müzik sitesi çıktı. Playerlarının üzerine sağ tıkladım ve beni bir siteye yolladı.

 

Yollandığım site Flash MP3 Player idi. Buraya kadar herşey güzel gibi ama uzun süredir ilgilenilmeyen bir site gibi göründü gözüme. Çalışacağına hiç umut vermediğim player’larını denemek için indirdim ve direk olarak FTP’ye attım. /template_multi dizini içerisinde test.mp3 dosyasını görünce 12 adet mp3 dosyamı hemen yanına sıkıştırdım. Script çok opsiyonel olduğu için önce bulamayacağımı sandım. Ancak daha sonra script içerisinde gelen aşağıdaki sayfa ile karşılaştım.

Eğer sizde sitemde şarkı çalmasını istiyorum diyorsanız scripti FTP hesabınıza upload ettikten sonra aşağıdaki kodu player’ı eklemek istediğiniz yere koyun. Siz eğer wordpress için müzik eklentisi varken neden kodlarla uğraşayım diye düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz, ne kadar çok eklenti varsa siteniz o kadar yavaşlar bu yüzden gereksiz eklenti kullanımından kaçının.

 

<object type="application/x-shockwave-flash" data="player_mp3_multi.swf" width="200" height="100">
	<param name="movie" value="player_mp3_multi.swf" />
	<param name="FlashVars" value="mp3=test.mp3|test.mp3|test.mp3&amp;title=chanson 1|chanson 2|chanson 3" />
	<p>Texte alternatif</p>
</object>

 

Kod içerisinde <param name=”FlashVars”… şeklinde devam eden satıra mp3 dosyaların adreslerini ve başlıklarını girmelisiniz. Sırasıyla hepsini girdikten sonra title=… bölümünede eklediğiniz sıraya göre mp3 dosyalarının görünmesini istediğiniz başlıklarını girin. Hepsi bu kadar. Üstelik mp3 adreslerini http://… formatında da girebiliyorsunuz. Mp3 dosyalarını ve başlıklarını birbirinden ayırmak için boşluksuz bir şekilde | işareti yeterli oluyor.

 

Sürekli upgrade edilebileceğini düşündüğüm için yapımcısının sitesinden indirmenizi tavsiye ediyorum.

Script içerisinde XML dosyası sayesinde Player’a istediğiniz şekli ve görünümü verebiliyorsunuz. Bunun ayrıntılı açıklaması yukarıda verdiğim adreste yer alıyor. Scriptin yapımcısı neolao adındaki arkadaşımız gerçekten takdire şayan bir işe imza atmış.

Siteye Flash MP3 Player Eklemek
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle