menü resmi

Tavukkarası (Retina Pigment) Tedavisi Mümkün mü?

Tavukkarası

Merhaba, değerli blogcan.org okurları. Bugün sizlere bir zamanlar tıpta çözümü yok denilen bir sağlık durumundan söz edeceğiz. Ayrıca bu anlatımımızda halk arasında tavukkarası, diye adlandırılan sağlık problemi içinde müjde niteliği taşıyan bir tedavi yöntemi de bulunmakta. Yani tavukkarası (Retina Pigment) hastalığı için tıptaki son gelişmelerden bir nevi siz değerli okurlarımızı da bu anlatım aracılığıyla haberdar edeceğiz. Ancak ondan önce dilerseniz, tavukkarası hastalığı nedir ve günümüzde tedavisi mümkün müdür; ilk ona değinelim, ne dersiniz?

Tavukkarası (Retina Pigment) Hastalığı Nedir?

Tavukkarası hastalığı, kişinin yavaş yavaş görme yeteneğini kaybetmesine sebep olan bir tür göz problemidir ve bu retinada en alt tabakada gerekleştiği için gözlük veya lens, ne yazı ki bir çözüm önerisi sunmuyor. Hatta ameliyat bile tavukkarası (Retina Pigment) için başlı başına kesin bir sonuç içeren çözüm önerisi değil.

Kalıcı görme hasarları veren halk arasında tavukkarası diye adlandırdığımız bu hastalığı uzmanlarımız bir ayna örneğiyle dillendirmiş ve konuyla uzaktan yakından hiçbir bilgisi olmayan bir vatandaşın bile anlayabileceği bir üslupla anlatıma sunmuşlardır. Şimdi izniniz olursa, sizlere tavukkarası hastalığını doğru tanımlamak adına o örneği birde biz kendi anlatım üslubumuzla bu anlatım aracılığıyla sizlerle paylaşmak isteriz.

Tavukkarası hastalığı

Tavukkarası hastalığını bir aynaya benzetecek olursak, ayna nasıl ki yalnız bir camdan ibaret tek başına var olamıyorsa ve ona ayna özelliğini taşıyabilmesi için arkasındaki yansıma özelliğini veren toz tanelerine ihtiyacı varsa, gözümüzün alt tabaka kısmı da aynen bu tarz bir özelliğe sahip.

Retinitis Pigmentosa

Tavukkarası (Retina Pigment) diye adlandırdığımız göz hastalığını daha acık bir şekilde ifade edecek olursak, yukarıda bahsini etmiş olduğumuz ayna örneği gibi cama ayna özelliğini veren tozlar arka kısımdan döküldükçe görüntüde aynen o orantıda netliğini kaybeder. İşte bahsini ettiğimiz retina pigment adlı göz hastalığı da aynen bu doğrultuda kendini deşifre ediyor. Yani görünümü yansıtan arka tabaka hasar gördükçe zamanla görüntüde netliğini kaybediyor ve kişi görme yeteneğini zaman içerisinde tamamen kaybetme riskini taşıyabiliyor.

Retina

Halk arasında tavukkarası diye adlandırdığımız ve tıpta retina pigment adıyla bilinip retinitis pigmentosa kategorisinde yer alan bu göz hastalığının tedavisi 3-4 yıl öncesine kadar mümkün bile değildi. Peki, şimdi ne mi oldu? Gelin bunu Tavukkarası (Retina Pigment) hakkında uzmanlar neler söylüyor, başlığı altında birlikte inceleyelim, ne dersiniz?

Tavukkarası (Retina Pigment) Hakkında Uzmanlar Neler Söylüyor?

Retinitis pigmentosa hakkında geçtiğimiz şu yıllarda oldukça olumlu gelişmeler meydana geldi. Tavukkarası (Retina Pigment) göz hastalığının ne olduğunu en sade şekilde sizlere aktarabilmek için yukarıda bazı örneklendirmeler vererek anlatıma sunduk. Ancak günümüzde bu göz hastalığının tedavisinin mümkün olup olmadığına henüz değinmedik. Şimdi dilerseniz, bu konu hakkında sizler için tıbbi kaynaklardan yaptığımız araştırmaların neticesinde edindiğimiz bazı olumlu gelişmeleri, açıklayıcı bir anlatım üslupla sizlerle de paylaşmak isteriz.

Retina pigment gece körlüğü

Evet, retinitis pigmentosa kategorisindeki tavukkarası (Retina Pigment) ve gece körlüğü gibi göze kalıcı hasar veren ve görme yeteneğini sıfırlayan göz hastalıklarının tedavisi mümkün mü?

Alanında uzman profesörlerimiz uzun zamandan beri tavukkarası (Retina Pigment) hastalığı hakkında net bir bilgi aktarımında bulunamıyorlardı. Ancak şuanda durum öyle değil. Yani en azından bu hastalık için artık eskisi gibi umutsuz bir izlenimle bakılmıyor. Ayrıca verilen detaylara göre hastalığın çözümü şuanda tıpta yokta değil.

Geçtiğimiz yıllarda tavukkarası (Retina Pigment) hastalığı üzerine Prof. Dr. Güngör Sobacı, ciddi araştırmalarda bulundu ve yaptığı araştırmalar neticesinde de bu konuya dayalı oldukça pozitif sonuçlar elde etti. Peki, sonra ne mi oldu? Gelin bunu tavukkarası göz hastalığı hakkında keskin cümleler söyleyen Güngör Sobacının ifadeleriyle bir alt başlıkta birlikte inceleyelim, ne dersiniz?

Prof. Dr. Güngör Sobacının Tavukkarası (Retina Pigment) Hakkında Öne Sürdüğü Tedavi Yöntemi

Evet, kök hücre tedavi sistemiyle Güngör Sobacı, tavukkarası (Retina Pigment) hastalığına umut ışığı tuttu. Dahası yaklaşık 15 retinitis pigmentosa kategorisindeki hastayı da bu sistemiyle tedavi etti. Sonuç ne mi oldu? Elbette ki başarılı. Hatta o kadarki Güngör Sobacı, tıp dünyasında bir ilke imza atmış oldu. Ancak Prof. Dr. Güngör Sobacının bu başarısı bile Türkiye’de retinitis pigmentosa kategorisindeki hastalıklar için kesin bir sonuç olarak kabul görülmedi. Neden mi?

Güngör Sobacı Kök hücre tedavisi

Prof. Dr. Güngör Sobacı, yaptığı tüm tıbbı çalışmalara rağmen sağlık bakanlığından gerekli izni alamadı. Tabi, bunun sonucunda da tavukkarası (Retina Pigment) hastalığına bulunan bu tedavi sistemi bir müddet daha rafa kaldırıldı. Retinitis pigmentosa kategorisindeki gece körlüğü ve tavukkarası (Retina Pigment) hastalıkları için kök hücre tedavisi yaklaşık 10-15 hastaya tekrar görme yeteneğini geri kazandırmasına rağmen Türkiye’de bu sistem sağlık bakanlığından onay alamadı. Ancak dünyada başta Çin olmak üzere birçok ülkede retina pigment hastalığı için kök hücre tedavisi onaylanmış durumda. Hatta tedaviler gündeme geçilmiş ve sadece retinitis pigmentosa kategorisindeki hastaları için değil, birçok tedavisi imkansız dediğimiz hastalar içinde mucizeler yaratmakta.

Tavukkarası (Retina Pigment) Tedavisi Mümkün mü Ve Türkiye’de Bu Tedavi Sistemi İçin Gerekli Şartlar Mevcut mu?

Kök hücre tedavisi, dünyada gelişmiş birçok ülkede tedavisi tıpta imkansız dediğimiz çeşitli biyolojik problemlere unut ışığı oldu. Ülkemizde de san 10 yılda bu alana yönelik çalışmalar yürütülmekte. İlk başlarda yeterli kadroya sahip olmasak da son zamanlarda kadro eksiğimizin giderildiği ve bu alanda birçok gelişmiş ülkeden dahi daha iyi sonuçlar elde ettiğimizi ama tüm bu çalışmaların hayata geçmesi için ülke ekonomimizin tam anlamıyla yeterli bir seviyeye hakim olmadığını, birçok profesörümüz yaptıkları her yeni açıklamada dillendirdi. Ancak bu söylediğim, retinitis pigmentosa kategorisindeki tüm göz hastalıkları için geçerli bir sebep değil. Neden mi?

Retinitis pigmentosa hastalığının tedavisi

Tavukkarası (Retina Pigment) hastalığı hakkında tıp dünyasının uzun süredir umut vermediğinden anlatımımızın başlarında zaten bahsetmiştik. Ancak son yıllarda yapılan çalışmalara göre bu konuda baya bir yol katettik. Yani artık yalnız Çin’de bu tarz hastalıklar için çözüm aranmakta değil. Çünkü Türkiye’de de bu alanda oldukça muazzam gelişmeler söz konusu. Bunu neye dayanarak mı söylüyorum, elbette ki geçerli radikal nedenlerim var. Gelin bu müjde içeren olumlu sebeplere bir alt başlığımızda Prof. Dr. Ayşe Önerin aldığı onaylara ve bu alanda edindiği başarıya göz gezdirerek hep birlikte karar verelim, ne dersiniz?

Tıp Dünyasında Retinitis Pigmentosa Adıyla Tanınan Göz Hastalıkları İçin Prof. Dr. Ayşe Öner Neler Söylüyor?

Prof. Dr. Güngör Sobacı, retinitis pigmentosa kategorisindeki hastalıklar için kök hücre tedavilerini ön görüp bu alanda her ne kadar birçok başarıya imza atmış olsa da sağlık bakanlığından gerekli izni almakta başarılı olamadı. O nedenle bu tedavi sistemi göz hastalıkları için bir müddet askıya alındı. Ancak sonrasında alanında oldukça başarılı ve Türkiye’de bilindik popüler bir göz doktorumuz olan Prof. Dr. Ayşe Öner bu izni sağlık bakanlığından olmayı başardı. Peki sonra ne mi oldu?

Tavukkarası hastalığındaki son gelişmeler

Sadece kök hücre tedavisiyle değil, hastalığın boyutuna göre başka tedavi sistemlerininde olduğunu ve tavukkarası (Retina Pigment) için hiçte olumsuz sonuçlar elde edilmediğini, bizlerde son yıllarda daha iyi anlaşmış olduk. Özellikle de tedavisi imkansız denilen ve her defasında sorularımıza çan yakıcı olumsuz yanıtlar aldığımız bu tarz göz hastalıkları için artık umut yok, demiyor ve sağlık sorunlarımız nedeniyle kendimizi birçok şeyden alı koymuyoruz. Dolayısıyla retinitis pigmentosa kategorisindeki göz hastalıklarına maruz kalan birçok hasta, hayata daha pozitif yaklaşıyor ve en önemlisi de kendine psikolojik acıdan artık geçilmesi zor duvarlar koymuyor.

NOT: Bizler bu site aracığıyla yaptığımız araştırmalara ve uzmanlarımızın son zamanlardaki açıklamalarına dayanarak sizler için bu tarz bir yazı hazırladık ve tedavisinin mümkün olmadığı umutsuzluğuna da bu vesileyle bir son vermek istedik. Ancak bu demek değil ki, merdiven altı operasyonlarına sıcak bakıyoruz. Bu nedenle siz okurlarımıza küçük bir uyarı yapma ihtiyacı hissediyorum. Bu tarz yeniliklerle beraber dolandırıcı birçok sahtekar doktorunda piyasaya çıkması ve merdiven altı dediğimiz gizli bir operasyonla yüklü miktarda hastadan para talep etmesi de, olasılığı çok yüksek olan durumlardan birisi. Bu nedenle bizim sizlere tavsiyemiz, muayenenizi mutlaka anlatımımızda da isim vererek belirttiğimiz uzmanlarımız gibi bilindik doktorlarımıza yaptırmanız’dan yana. Aksi durumda sahte doktor kılığına girmiş dolandırıcıların kurbanı olabilir ve paranızdan olmakla birlikte sağlığınızdan da olabilirsiniz.

Tavukkarası (Retina Pigment) Tedavisi mümkün mü, adlı bu anlatımımızda bugün siz okurlarımız için müjde niteliği taşıyan tıbbi bazı gelişmelerden söz ettik. Umarım, Hazırlamış bulunduğumuz bu içerikle sizler içinde verimli bir kaynak hazırlayabilmiş ve umutsuzluğa bürünmüş retina pigment hastaları içinde bir umut ışığı tutmakta vesile olabilmişizdir. Bir sonraki anlatımımızda tekrar görüşmek ümidiyle, mutlu ve sağlıcakla kalın.

Saygılarımla:

Ülkü BUDAK

▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle