menÌ resmi

Verimli Ders Çalışma Nasıl Yapılır?

Verimli Ders Çalışma Nasıl Yapılır?

Her öğrencinin farklı farklı ders çalışma taktiği veyayöntemi vardır. Ama bu genelde aynıdır. Bu genelde şöyledir, kitabı oku özeti çıkar deftere yaz… Peki bu yaptığımız gerçekten doğru mu? Yoksa çalıştıklarımızın tümü boşa mı gidiyor? Bu sorularının hepsinin cevabını bu makalede bulabileceksiniz. Ayrıca verimli ders çalışmanın yöntemini de bulacaksınız. 

Bu makale sizlere kullanabileceğiniz etkili ve verimli ders çalışma yöntemleri hakkında bilgi vermektedir.

Ders Çalışırken Öncelikle Yapmamız Gerekenler…

Çalışma Programı Hazırlamak!;

Verimli ders çalışmak için en temel yol öğrencinin kendisine uygun olarak bir çalışma planı hazırlamasıdır. Asla günümü hep derse vereyim demeyin az ve verimli çalışın kendinizi yarın matematik, tarih, coğrafya ve felsefeden bu konuları bitirip bu kadar soru çözeceğim ve bunu belirledikten sonra tek yapmanız gereken futbolu seviyorsanız futbol oynayın yada müzik dinleyin ve buna ayırdığınız sürenin sonuna geldiyseniz bırakıp derse dönmeyi ihmal etmeyin. Kısaca ders çalışmayı başlamadan önce belirli bir programınız olsun. Bu kesin bir değişmez kuraldır. 

Ders Çalışılan Ortamdaki Araç Gereçler;

Öğrencinin ders çalıştığı ortamda ders kitabı ve dersle ilgi araçlar bulunmalıdır bir başka anlatımla öğrenci gerekli olduğunda bunlara ulaşmak için boşuna zaman kaybetmemelidir. Ayrıca ders çalışılan ortamda gereksiz dikkat bozucu şeyler den uzak durulmalı, ortama bunlar sokulmamalı’dır. Örnek olarak cep telefonu…

Ders Çalışılan Ortam Atmosferi

Derslerinizi çalıştığınız ortam ilk olarak iyi ve güzel bir şekilde havalandırılmış yeterince aydınlık ve normal sıcaklıkta olması gerekir. Ne çok soğuk ne de çok sıcak olması gereklidir. Çünkü bunlar birer dikkat bozucudurlar. Mümkünse öğrencinin kendine ait bir odası olmalıdır. Böyle güzel bir ortamı sağlarsanız hem siz tatmin olursunuz, hem de ders çalışırken odaklanma sorununuz ortadan kalkar. 

Belki yukarıdaki sayılan şartların bir çoğunu veya bir kısmına sahip değilsinizdir. Bu kimi zaman maddi olsa kimi zamanda sosyal şartlar engelleyebilir. Bunu kafanızda hiç dert etmeyin. Benim de kendime ait bir odam yoktu, fakat boş bir bilgisayar odası vardı. Orada sürekli çalıştım. Asla mezuna kalmadım, çünkü mezuna kalırsam boşluk olur diye kendimi bir an önce hazırlamam gerektiğini hep kendime söyledim. Ayrıca ben üniversiteye hazırlanırken okul+staja gidiyordum. Sabah 8 akşam 5 diyerek, üniversiteye hazırlanmayı genellikle akşam yaptım. Ama yılmadım ve soru çözdüm,  çalıştım çabaladım. Sınavda iyi bir başarı yakaladım. Ve İlahiyat Fakültesini tercih ettim. Şimdi çok mutluyum. Sizlere tavsiyem çalışan başaracaktır. Bu değişmez bir kural ve Allah’ın bir lütfüdür. 

O halde hemen dediklerimi yapın, ve çalışmaya başlayın. Sizlere başarılar ve Allah’tan kolaylık diliyorum. (Rabbim işimi kolaylaştır, güçleştirme, Rabbim bu işi hayırla tamamla… Amin)

Ayrıca Evde üniversiteye hazırlanan adaylarımız için de bir makale yazdım, isterseniz şu bağlantıdan Evde Üniversiteye Nasıl Hazırlanılır? tıklayıp göz atabilirsiniz.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle