menü resmi

WordPress Kalıcı Bağlantılar

WordPress Kalıcı Bağlantılar

WordPress Kalıcı Bağlantılar. Bilindiği üzere WordPress, Google ise tamamen uyumlu tek tük sistemlerden en gelişmişidir. Ping sistemi, kalıcı bağlantılar, arşiv sistemi, sayfalar, kategoriler vs. Bunların hepsi Google ile birebir uyumludur. Peki en doğru link uzantısı yani en doğru wordpress kalıcı bağlantı ayarları nasıl olmalıdır? WordPress seo konusunda inanılmaz gerekli bu ayar bize özel yapı uzantısını da sayarsak 6 farklı link uzantısı ile beraber gelmekte. İsterseniz bunları kullanıyorsunuz, isterseniz kendi uzantı türünüzü oluşturuyorsunuz. Peki en doğru seo kalıcı bağlantı ayarı nasıldır? İstediğiniz uzantı türünü kullanabiliyorsunuz. Şimdi bunları gözden geçireceğiz. Öncelikle siteadi.com/wp-login.php’den giriş yapın ve Ayarlar kısmından Kalıcı bağlantıları açın.

 

  • İlk tür Varsayılan ve şu şekilde uzantılara sahip : http://www.blogcan.org/?p=123
  • İkinci tür Gün ve yazı ismi şeklinde : http://www.blogcan.org/2009/04/22/sample-post/
  • Üçüncü tür Ay ve isim biçiminde : http://www.blogcan.org/2009/04/sample-post/
  • Dördüncü ve son tür ise sayısal değerler şeklinde : http://www.blogcan.org/archives/123

 

Öncelikle, daha iyi indekslenmek ve arama sonuçlarında daha iyi yerlerde olabilmek için İlk, Üçüncü ve Dördüncü türü eleyelim. Büyük sitelere baktıysanız sayısal değerlerden ziyade linkler, içerikle alakalıdır. Örneğin içerikte WordPress ile ilgili bir yazı varsa onun linki de örneğin blogcan.org/wordpress-kalici-baglantilar şeklinde olmalıdır. WordPress hakkında olan bir içerik için blogcan.org/blogger-kalici-baglantilar şeklinde bir bağlantı ne kadar doğru olur sizce?

 

İşte bu nedenle ben en sade ama kendi fikrimce en verimli olan link uzantısını kullanıyorum. Bir alt seçenekte Özel yapı var ve siz belirliyorsunuz. Buraya “/%postname%” koyarsanız link yapınız benim ve diğer bir çok büyük site gibi olur. /%postname%.html koyarsanız her yazınızın sonunda .html çıkar. Kötü veya yanlış değildir. İsterseniz .php veya sunucunuz ve WordPress Linux yani Php tabanlı olmasına rağmen .asp bile koyabilirsiniz. Hatta artistlik olsun diye .ssl gibi uznatılarıda tercih edebilir veya kendi uzantınızı oluşturabilirsiniz. Tercih sizindir. Ben blog dünyasında yeni olduğum için diğer blogları araştırdım ve en çok uzantısız yani sadece /%postname% haliyle kullanıldığını gördüm ve onu kullanıyorum.

Peki Kalıcı Bağlantı Ayarı Nasıl Olmalı?

Sadece yazılarınızın link şekli değil, tüm site, kategori ve etiketlerinde temelini değiştirebiliyorsunuz. Örneğin site içeriğini blogcan.org/icerigimiz/yazi-adi şeklinde de yapabilirsiniz. Kategori temelinin standardı ise category’dir. Değiştirip değiştirmemek size kalmış. Etiket temeli de aynı şekilde. Orjinali tag’dır. Genelde wordpress kalıcı bağlantı ayarları sorunu bu ayarlardan kaynaklanmaktadır. İndeks sayınız fazlaysa bunları değiştirmeniz Google’daki eski indekslerinizin tamamının silinmesi ve Google’ın sizi yeniden indekslemesi demektir ki bu da uzun bir süreye eşittir.

 

Sizin WordPress Kalıcı Bağlantılar ayarınız nasıl?

▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 blogcan.org Tüm Hakları Saklıdır.
Hamileyken dikkat edilmesi gerekenler - Hamilelik