menü resmi

WordPress Tema Türkçeleştirme Eklentisi

Bu makale de WordPress Tema Türkçeleştirme Eklentisi yani Loco Translate Tema Çeviri eklentisi anlatılmaktadır. Bu eklenti sayesinde çok kolay bir şekilde yabancı wordpress tema içeriğini Türkçe yapılması anlatılacaktır.

WordPress Tema Türkçeleştirme konusunda en çok bilinen “PO” programının indirilip yapılmasıydı. WordPress’in en başarılı olduğu konulardan biri olan eklenti desteği sayesinde bu iş daha kolay hale gelir oldu.Wordpress “Loco Translate” eklentiyi kurarak basit bir şekilde tema Türkçeleştirme yapabilirsiniz.Bunu yapmak için tek şark tema dil dosyasının içinde “PO” dosyasının bulunması.Ben bir oyun sitesi için ücretsiz olarak dağıtılan “friv” temasını Türkçeleştirme işlemi yapacağım. Eklentiler bölümünden “Loco Translate” yazarak wordpress teması türkçeleştirme eklentisini indirip etkinleştiriyorsunuz. Eklentinin detayları ve sayfası için bu bağlantıya tıklayınız.

Loco Translate İle Tema Nasıl Türkçeleştirilir?

Ayarlardan loco çeviri seçeneklerine geliyorsunuz. Çıkan menüden çevirmek istediğiniz temayı seçiyorsunuz. Themes diye geçmektedir. Po dosyasınız varsa ekranda var olan diller gösterilir, lakin yok ise siz yeni oluşturacaksınız demektir. Alltaki resimde benim temamda po dosyam yok, ben “new language” diyerek yeni bir çeviri dosyası oluşturuyorum. Sizde Türkçe varsa Türkçeyi seçin, eğer diğer diller varsa Türkçe yoksa sizde “New Language” demelisiniz.

tema türkçeleştirme

tema Türkçeleştirme

New Language dedikten sonra olur da şablon eksik hatası alırsanız, “atla şablon yani skip şablon” butonuna tıklayın. Sonraki adımız dil olarak Türkçe dilini seçiyoruz. Seçim işleminden sonra Çeviriye başla(Start Translate) butonuna tıklayarak çeviri ekranına geçebiliriz.

tema çeviri

tema çeviri

Gerisi Türkçe karşılığını yada sizin özgürlüğünüze kalmış, bundan sonra İngilizceniz varsa konuşturmamız yoksa Google Translate den yardım alarak, dil farklıklarını da göz önüne alarak çevirinizi yapmanız kalıyor. Farklı dil olan yerde yazan kelimeyi çevirin ve Tükçe Translate yazan yere çevirinizi girin.

Not: temalarda admin panelleri olabilir,tavsiyem hepsiyle uğraşmayın (yada uğraşın size kalmış) ana sitede gözükecek kelimeleri Türkçeleştirin. Bazı kelimeler Loco Translate eklentisinde çıkmamakta bu yüzden o kelimeleri Görünüm/Düzenle bölümünden bütün tema dosyalarını açarak CTRL+F tuşları yardımıyla arayarak bulunuz, ve çevirinizi yapınız, bu çeviriler genelde tırnak işareti (‘) içinde olur. Yedek almayı unutmayınız.

Makalemi beğendiyseniz, yorumlayabilir ve oylayabilirsiniz. Dilerseniz WP Otomatik Yedekleme Eklentisi makaleme de göz atabilirsiniz. İyi günler.

▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle